WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Rzecznik praw obywatelskich broni fotoreportera "Super Expressu"

Rzecznik praw obywatelskich broni fotoreportera "Super Expressu"

17.10.2016, godz. 19:17
Adam Bodnar
foto: EAST NEWS

Adam Bodnar (39 l.), rzecznik praw obywatelskich, domaga się od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (61 l.) wyjaśnień w sprawie naszego fotoreportera Pawła Dąbrowskiego (43 l.), który otrzymał roczny zakaz wstępu na teren parlamentu. - Nałożenie sankcji może ograniczać pełnienie obowiązków przez przedstawiciela mediów - twierdzi Bodnar i chce zapoznać się z dokumentacją w tej sprawie.

Chodzi o zdjęcia posłanki PO Lidii Gądek (49 l.), która na sali plenarnej zdjęła buty i wystawiła bose stopy. Opublikowaliśmy je w połowie września. - Dałam nogom odpocząć - tłumaczyła wtedy. Ale ujawnienie zdjęcia nie spodobało się Kancelarii Sejmu i decyzją komendanta straży marszałkowskiej nasz fotoreporter Paweł Dąbrowski dostał roczny zakaz wstępu do parlamentu. W jego obronie stanęli w jednym rzędzie publicyści, fotoreporterzy, a także posłowie opozycji. Ich zdaniem decyzja była absurdalna i wprowadzała cenzurę do Sejmu. Teraz dołączył się do nich rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który postanowił zbadać sprawę. I skierował w tej sprawie pismo do komendanta straży marszałkowskiej.

"Bardzo proszę Pana Komendanta o przekazanie dokumentacji związanej z niniejszą sprawą, a w szczególności wskazanie trybu oraz uzasadnienia podjętej przez Pana decyzji o czasowym zawieszeniu prawa wstępu do budynków i na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu Panu Pawłowi Dąbrowskiemu. Będę również zobowiązany za informację o innych przypadkach wydawania takich decyzji wobec przedstawicieli mediów" - napisał Bodnar. W opinii rzecznika zaniepokojenie budzić może zastosowana w tym przypadku interpretacja przepisów zarządzenia marszałka Sejmu, a także nałożenie sankcji na fotografa.

ZOBACZ: Posłanka Lidia Gądek do Marka Kuchcińskiego: Marszałku nie wprowadzaj cenzury!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: