WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rzecznik praw obywatelskich broni fotoreportera "Super Expressu"

Rzecznik praw obywatelskich broni fotoreportera "Super Expressu"

17.10.2016, godz. 19:17
Adam Bodnar
foto: EAST NEWS

Adam Bodnar (39 l.), rzecznik praw obywatelskich, domaga się od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (61 l.) wyjaśnień w sprawie naszego fotoreportera Pawła Dąbrowskiego (43 l.), który otrzymał roczny zakaz wstępu na teren parlamentu. - Nałożenie sankcji może ograniczać pełnienie obowiązków przez przedstawiciela mediów - twierdzi Bodnar i chce zapoznać się z dokumentacją w tej sprawie.

Chodzi o zdjęcia posłanki PO Lidii Gądek (49 l.), która na sali plenarnej zdjęła buty i wystawiła bose stopy. Opublikowaliśmy je w połowie września. - Dałam nogom odpocząć - tłumaczyła wtedy. Ale ujawnienie zdjęcia nie spodobało się Kancelarii Sejmu i decyzją komendanta straży marszałkowskiej nasz fotoreporter Paweł Dąbrowski dostał roczny zakaz wstępu do parlamentu. W jego obronie stanęli w jednym rzędzie publicyści, fotoreporterzy, a także posłowie opozycji. Ich zdaniem decyzja była absurdalna i wprowadzała cenzurę do Sejmu. Teraz dołączył się do nich rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który postanowił zbadać sprawę. I skierował w tej sprawie pismo do komendanta straży marszałkowskiej.

"Bardzo proszę Pana Komendanta o przekazanie dokumentacji związanej z niniejszą sprawą, a w szczególności wskazanie trybu oraz uzasadnienia podjętej przez Pana decyzji o czasowym zawieszeniu prawa wstępu do budynków i na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu Panu Pawłowi Dąbrowskiemu. Będę również zobowiązany za informację o innych przypadkach wydawania takich decyzji wobec przedstawicieli mediów" - napisał Bodnar. W opinii rzecznika zaniepokojenie budzić może zastosowana w tym przypadku interpretacja przepisów zarządzenia marszałka Sejmu, a także nałożenie sankcji na fotografa.

ZOBACZ: Posłanka Lidia Gądek do Marka Kuchcińskiego: Marszałku nie wprowadzaj cenzury!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: