WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Rzecznik Praw Obywatelskich o ekshumacjach smoleńskich

Rzecznik Praw Obywatelskich o ekshumacjach smoleńskich

03.11.2016, godz. 11:20
Adam Bodnar
foto: EAST NEWS

Od kilku dni jednym z głównych tematów w polskiej polityce są ekshumacje smoleńskie. A to dlatego, że rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem już otrzymują zawiadomienie w sprawie ekshumacji, a dodatkowo wyznaczono termin pierwszej z ekshumacji. Co więcej część rodzin bardzo sprzeciwia się badaniom. Głos w sprawie zabrał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Rzeczni Praw Obywatelskich postanowił napisać list w sprawie ekshumacji smoleńskich do prokuratora Marka Pasionka, który zdecydował o ekshumacjach. Zwrócił w nim uwagę, że nie popiera stanowiska Prokuratury Krajowej, która uważa, że decyzji o ekshumacjach nie można zaskarżyć do sądu. - Nie kwestionuję uprawnienia prokuratora do podjęcia decyzji o ekshumacji. Ale nie mogę się zgodzić, że nie podlega ona zewnętrznej kontroli - napisał w liście Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazął też, że: - Na postanowienie dotyczące zatrzymania najdrobniejszego nawet przedmiotu służy bowiem zażalenie, natomiast głęboka ingerencja prokuratury w sferę dóbr osobistych jednostki pozostawałaby poza jakąkolwiek zewnętrzną kontrolą.

Przypomnijmy, że pierwsza z ekshumacji odbędzie się już w nocy z 14 na 15 listopada, a poddani mają jej zostać Lech i Maria Kaczyńscy. Córka zmarłej tragicznie pary prezydenckiej napisała w najnowszym felietonie: -  Prokuratura Krajowa ma obowiązek przeprowadzenia dowodu z oględzin i otwarcia zwłok ofiar katastrofy.

Zobacz: Ekshumacje smoleńskie. ZNAMY kolejność

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: