WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Rzecznik praw obywatelskich skontroluje ministra Radziwiłła

Rzecznik praw obywatelskich skontroluje ministra Radziwiłła

13.07.2016, godz. 02:00
Konstanty Radziwiłł
foto: Super Express

Rzecznik praw obywatelskich z urzędu wszczyna postępowanie w sprawie listu ministra zdrowia do szpitali psychiatrycznych. Szef resortu Konstanty Radziwiłł (58 l.) będzie musiał wytłumaczyć się z treści tego pisma.

To efekt naszego wczorajszego artykułu. Przypomnijmy, że w liście Ministerstwo Zdrowia sugeruje szpitalom, aby na czas Światowych Dni Młodzieży nie wydawano przepustek osobom psychicznie chorym. Jak można przeczytać, takie prośby są podyktowane względami bezpieczeństwa. - Może jeszcze nie pozwolą niepełnosprawnym dzieciom w tych dniach wychodzić na dwór? - denerwował się Jakub Szulc (43 l.), były wiceminister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło nam, że "ideą przyświecającą wystosowaniu pisma było dobro osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie ŚDM".

Po naszym tekście sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich. - To dyskryminacja osób chorych - nie ma wątpliwości Piotr Mierzejewski, zastępca kierownika biura prawnego RPO. - Takie wywieranie nacisków na szpitale nie jest dobre. Przecież chorzy też mają prawo do prywatności, mogą mieć swoje plany, np. rodzinne. I nagle zakazuje im się spotkania z najbliższymi? - dodaje.

Dlatego też RPO zdecydował o wszczęciu postępowania. W praktyce oznacza to skierowanie do min. Radziwiłła pisma z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i wskazanie podstawy prawnej.

Zobacz: CBA sprawdza wiceministra zdrowia!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: