WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Rzepliński w opałach? Prokuratura wszczyna przeciwko niemu śledztwo [NOWE FAKTY]

Rzepliński w opałach? Prokuratura wszczyna przeciwko niemu śledztwo [NOWE FAKTY]

18.08.2016, godz. 14:10
Andrzej Rzepliński
andrzej duda, andrzej rzepliński, trybunał konstytucyjny foto: Archiwum

W czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach, Ireneusz Kunert poinformował, że wszczęte zostało śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

Sprawę do Katowic skierowała Prokuratura Krajowa. Jak powiedział prokurator Kunert: - Śledztwo koncentruje się na razie na wymianie korespondencji pomiędzy prokuratorem a Trybunałem Konstytucyjnym, dotychczas w tym postępowaniu nie byli przesłuchiwani świadkowie.

Rzecznik prokuratury regionalnej wyjaśnił, że postępowanie rozpoczęło się od zawiadomienia jednego z sędziów TK Mariusza Muszyńskiego. Zarzucił on prezesowi Rzeplińskiemu nadużycie władzy, że niezgodnie z prawem odsunął od orzekania jego i dwóch innych sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm – Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Rzepliński całą sytuację skomentował krótko: - Jest to próba, jak rozumiem - nieudolna, ingerencji w niezależność i odrębność władzy sądowniczej.

Internautka oceniła ironicznie:

 

AKTUALIZACJA

Co ciekawe, portal wpolityce.pl już opublikował komunikat, jakoby sędzia Mariusz Muszyński nigdy nie składał zawiadomienia na prezesa TK. Jak napisano: - Sprawa wygląda na celową dezinformację mającą pokazać, że po wejściu w życie nowej ustawy o TK zaczęła się jakaś rozprawa z prezesem Andrzejem Rzeplińskim. Dodano również: - Sędzia TK Mariusz Muszyński ma tyle wspólnego z toczącym się w prokuraturze w Katowicach postępowaniem, że został wezwany i przesłuchany jako świadek, podobnie jak sędzia TK Lech Morawski.

Zobacz także: Kukiz'15 oskarża PiS w sprawie leczniczej marihuany!

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: