WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Sąd Najwyższy unieważni ułaskawienie Kamińskiego? Pomimo prób PiS, rozprawa odbędzie się w terminie!

Sąd Najwyższy unieważni ułaskawienie Kamińskiego? Pomimo prób PiS, rozprawa odbędzie się w terminie!

27.07.2017, godz. 10:10
Mariusz Kamiński Andrzej Duda
Mariusz Kamiński Andrzej Duda foto: Super Express

Wielu posłów opozycji przekonywało, że próba błyskawicznego przeforsowania przez PiS projektów reformy sądownictwa miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa Mariuszowi Kamińskiemu, którego prezydenckiemu ułaskawieniu miał się przyjrzeć Sąd Najwyższy na początku sierpnia. Po prezydenckich wetach, o odwleczenie tej rozprawy miała się starać również prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Według czwartkowych informacji Radia ZET rozprawa odbędzie się jednak zgodnie z planem 9 sierpnia.

Portal OKO.press informował, że po prezydenckich wetach w walkę o zawieszenie postępowania ws. Kamińskiego zaangażowała się prezes TK i Prokuratura Krajowa. Serwis ustalił, że do Sądu Najwyższego wpłynęły w tym tygodniu dwa pisma w tej sprawie. Oba dotyczą zawieszenia sprawy Kamińskiego, a ich autorką jest Przyłębska. W pierwszym z nich informuje ona, że na wniosek marszałka Sejmu, Trybunał wszczął postępowanie w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem i Sądem Najwyższym. W drugim piśmie przekazuje ona SN kopię wniosku Prokuratora Krajowego, który domaga się zawieszenia sprawy Kamińskiego do czasu rozpoznania sporu kompetencyjnego.

Radio ZET poinformowało, że pomimo tych prób 9 sierpnia odbędzie się rozprawa w Sądzie Najwyższym w sprawie ułaskawienia byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Jak powiedzieć miał jeden z sędziów SN: - Dopiero na rozprawie 9 sierpnia Sąd Najwyższy zdecyduje, jak odpowie na wniosek prezes TK i prokuratora generalnego.

Krzysztof Brejza z PO już po prezydenckim wecie napisał ironicznie:

 

 

Przypomnijmy- w 2015 roku sędzia Łączewski skazał Mariusza Kamińskiego na 3 lata bezwględnego więzienia oraz na 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Kary więzienia dotknęły również Macieja Wąsika (posła PiS, a wcześniej wiceszefa CBA) oraz dwóch funkcjonariuszy Biura za prowokację wobec Andrzeja Leppera, kiedy ten był wicepremierem i szefem resortu rolnictwa. Zarzucono im przekroczenie swoich uprawnień w swoich działaniach. Odwołali się oni od wyroku, ale zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelację w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech, umarzając postępowanie sądowe.

AKTUALIZACJA

W czwartkowe południe prezes TK, Julia Przyłębska zarzuciła SN złamanie prawa!

 

 

 

Zobacz także: Kolejny wypadek członka rządu PiS! Wiceszef MSWiA, Jarosław Zieliński w szpitalu!

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: