WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Sędzia porównał Kaczyńskiego do Hitlera. Jego "dyscyplinarkę" umorzono

Sędzia porównał Kaczyńskiego do Hitlera. Jego "dyscyplinarkę" umorzono

12.08.2017, godz. 13:27
sąd, sędzia, wymiar sprawiedliwości
wymiar sprawiedliwości foto: Super Express

Sędzia Cezary Skwara jakiś czas temu porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera, za co otrzymał "dyscyplinarkę". Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do sprawy sędziowski sąd dyscyplinarny umorzył już postępowanie wobec niego. Sąd Apelacyjny w Lublinie miał powołać się na "znikomą społeczną szkodliwość" czynu.

 

Przypomnijmy: sprawa zaczęła się we wrześniu 2016 r. od wypowiedzi posła PiS Marka Suskiego, że Jarosław Kaczyński (prezes PiS) nie ożenił się, "bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce". W reakcji sędzia Skwara z Sądu Okręgowego w Warszawie, na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia, zamieścił post: "Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne".

Jak napisano w uzasadnieniu wyroku: – Czyn obwinionego, jakkolwiek zasługujący na całkowitą dezaprobatę i w swej wymowie naganny (...), charakteryzuje się znikomym stopniem społecznej szkodliwości (..) Sam fakt nagłośnienia sprawy i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego stanowił dlań kolosalną dolegliwość.

Za okoliczność łagodzącą SA uznał przeprosiny Skwary. W uzasadnieniu czytamy: - Czytelne i niemalże natychmiastowe wyrażenie skruchy i zdystansowanie się od własnego działania w sposób oczywisty zminimalizowało negatywne skutki w sferze postrzegania środowiska sędziowskiego. Według SA, "relatywnie niewielka" była też liczba osób śledzących wpisy na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Iustitia.

Od wyroku sądu dyscyplinarnego I instancji można się odwołać do Sądu Najwyższego. Prawo takie ma m.in. minister sprawiedliwości, sędziowski rzecznik dyscyplinarny oraz obwiniony sędzia.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda powinien być informowany!

Polecamy również: Większość przychodów funadacji Elbanowskich pochłaniają... wynagrodzenia

Przeczytaj ponadto: Święto Wojska Polskiego. Prezydent zrobił wyjątek dla amerykańskiego generała

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: