WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sędziowie, którym nominacji odmówił Duda IDĄ DO SĄDU!

Sędziowie, którym nominacji odmówił Duda IDĄ DO SĄDU!

25.08.2016, godz. 10:06
Sąd, sędzia, kara, sprawiedliwość, wymiar sprawiedliwości, wyrok,
foto: SE/EAST NEWS

Pod koniec czerwca prezydent Andrzej Duda odmówił nominowania 10 sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Jak poinformowało Radio TOK FM co najmniej trzech z nich zdecydowało się w związku z tym walczyć o swoje prawa w sądzie. Sędziowie zwrócili się także o wsparcie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 

Część sędziów, którym odmówiono nominacji zdecydowała się na sądowe rozstrzygnięcie tej sprawy. Jak ustaliło radio TOK FM, chodzi o tzw. skargę na bezczynność organu. Według ustaleń sędziowie najpierw złożyli wniosek o usunięcie naruszenia prawa do Kancelarii Prezydenta, ale ze względu na brak reakcji sprawa ma trafić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Ponadto trzech sędziów zwróciło się z prośbą o pomoc do RPO, ale ten jeszcze nie zdecydował, czy przyłączy się do skargi. Ze względu na fakt, że skargi mają charakter indywidualny, RPO nie może ujawnić, którzy sędziowie się pod nią podpisali.

Przypomnijmy: Krajowa Rada Sądownictwa złożyła kilka miesięcy temu wnioski o nominacje dla trzynastu sędziów. Aż dziesięciu z nich prezydent Andrzej Duda odmówił. Dziewięć osób starało się o awans. Jeden o urząd sędziego sądu rejonowego. Odmowa nie została uzasadniona. Jak komentował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski: -  To jest osobista prerogatywa pana prezydenta, nie musi podawać powodów takiej decyzji.

Ponadto zwrócono uwagę, że niektóre z nominacji były dość kontrowersyjne:

 

 

Zobacz także: Duda odmówił nominacji kolejnym sędziom! Którym i dlaczego?

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: