WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sejm chce uhonorować specjalną ustawą... konie

Sejm chce uhonorować specjalną ustawą... konie

03.10.2016, godz. 14:34
Janów podlaski, klacz
foto: Super Express TV

"Rzeczpospolita" poinformowała o bardzo niecodziennej inicjatywie posłów- otóż w Sejmie ma być przygotowana ustawa dziękująca koniom. Posłowie z Zespołu Przyjaciół Zwierząt podkreślają, że zwierzęta te zapisały sie w szczególny sposób w historii naszego kraju, tak więc zasługują na specjalną ustawę. Szef zespołu, Paweł Suski z PO przekonuje: - Jesteśmy winni szacunek tym zwierzętom i ludziom, którzy zajmowali się nimi przez długie wieki. We wtorek jego zespół ma skierować do dalszych prac w Sejmie projekt uchwały w sprawie uhonorowania roli konia w historii Polski.

 


Sam projekt przygotowały organizacje prozwierzęce, uzasadniając: - Jesteśmy spadkobiercami rozwoju i stabilności gospodarczej, osiągniętej poprzez ciężką i mozolną pracę, wykonywaną od wielu wieków przez Polki i Polaków, a której nie udałoby się osiągnąć bez pomocy siły i oddania koni. Przypominają również wielkie zwycięstwa polskiej armii, w których swój udział miały konie.  Jacek Bożek z Klubu Gaja argumentuje: - Koń w polskiej historii i kulturze jest wyjątkowym zwierzęciem. Pracował na roli i w lesie, nie oczekując niczego poza szacunkiem. Nawet podkowę tradycyjnie wiesza się przed domem, by przynosiła szczęście. Święto koni miałoby mieć miejsce na początku maja.

Dzięki uchwale zmienić miałby się też status koni. Zostałyby one wykreślenie z ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. W efekcie koń nie byłby już zwierzęciem gospodarskim, lecz towarzyszącym, jak pies albo kot.

Suski zaznaczył, że treść uchwały może ulec zmianie. Jak powiedział: - Jednym z naszych celów jest zwrócenie uwagi na los koni, które często są wciąż w haniebny sposób wykorzystywane. Spodziewam się, że niektórym może to się nie spodobać, a uchwała stać się nawet obiektem drwin.

W taki sposób na tę inicjatywę zareagował były minister rolnictwa, Marek Sawicki z PSL. Stwierdził on żartobliwie: - Jeśli składamy hołd koniom, to złóżmy też świniom, które również odegrały ważną rolę w historii Polski. Zastanowię się nad poparciem tej uchwały tylko wtedy, gdy posłowie dołożą do niej osła (...) Traktuję to w kategoriach zabawy znudzonych posłów.

Zobacz także: Wiadomo, ile kosztować ma Obrona Terytorialna- kwoty są GIGANTYCZNE!
Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: