WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Sejm przegłosował nowe, dożywotnie świadczenie za walkę z komuną

Sejm przegłosował nowe, dożywotnie świadczenie za walkę z komuną

09.06.2017, godz. 14:18
Płaca minimalna w sejmie
Płaca minimalna w sejmie foto: SE/EAST NEWS

W czwartkowy wieczór prawie wszyscy posłowie biorący udział w głosowaniu (438 na 441) poparli nowelizację ustawy, który przyznawać ma 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL. Pieniądze te mają wpływać aż do śmierci danej osoby a i otrzymywanie nie jest obwarowane żadnym kryterium dochodowym.

 

Tvn24.pl wskazuje, że uchwalona ustawa zakłada między innymi, że działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą otrzymywali 402,72 złotych miesięcznie bezterminowo (do końca życia) oraz bez względu na dochód. W obecnym stanie prawnym świadczenie to przyznawane jest tylko na rok i po spełnieniu określonego kryterium dochodowego.

Nowela przewiduje ponadto zmianę zasad przyznawania pomocy finansowej zakładając m.in. możliwość przyznania nie tylko pomocy jednorazowej, lecz również pomocy okresowej - do sześciu miesięcy, w wysokości 100 procent najniższej emerytury miesięcznie. Pomoc okresowa ma służyć - jak napisano w projekcie - zaspokojeniu między innymi "potrzeb bytowych i ochrony zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do podmiotów leczniczych na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne".

Jednym z argumentujących za przyjęciem tej ustawy był poseł PiS, Janusz Śniadek. Przekonywał on, że nowela nie obciąży finansów państwa, ponieważ wchodzi w życie niemal równolegle z tak zwaną ustawą dezubekizacyjną, która po 1 października obniży emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Śniadek dodał, że obecnie trudno podać dokładną liczbę osób, które będą mogły skorzystać z nowego uprawnienia. Powołując się między innymi na szacunki IPN podał, że liczba ta waha się między 30 a 60 tysiącami osób, które mogą być objęte świadczeniem.

 

 

Ustawa trafi teraz do Senatu. Ma wejść w życie 31 sierpnia.

Zobacz także: Taśmy ks. Kazimierza Sowy! NOWE nagrania z "Sowa i przyjaciele"!

Źródło: X-NEWS
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: