WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sejm uczcił Andrzeja Wajdę. Dziwne zachowanie Kaczyńskiego

Sejm uczcił Andrzeja Wajdę. Dziwne zachowanie Kaczyńskiego

05.11.2016, godz. 11:20
Andrzej Wajda
Andrzej Wajda - 6 marca 1926 - 9 października 2016 foto: se.pl

4 listopada w Sejmie uchwalono specjalną uchwałę, która była poświęcona wybitnemu reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat - napisano w dokumencie. Jednak tuż przed głosowaniem Jarosław Kaczyński opuścił salę obrad. Skąd taka decyzja prezesa PiS?

Andrzej Wajda to jeden z najbardziej utytułowanych reżyserów w historii polskiego kina. Takie obrazy jak "Kanał", "Człowiek z żelaza" czy "Ziemia obiecana" na stałe zapisały się w pamięci Polaków. 4 listopada w Sejmie posłowie w szczególny sposób upamiętnili Andrzeja Wajdę - przyjęli uchwałę przez aklamację. - W uchwale posłowie napisali, że Andrzej Wajda był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie. Sejm podkreślił, że  stworzone przez Wajdę filmy - m.in. „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” - na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. - Dzięki jego obrazom świat mógł lepiej poznać i zrozumieć zawiłości polskiej historii - głosi uchwała. Jednak tuż przed głosowaniem, Jarosław Kaczyński wyszedł z sali. Skąd taka decyzja prezesa PiS? Tego niestety nie wiemy.

W przeszłości Andrzej Wajda wielokrotnie krytykował Jarosława Kaczyńskiego. W 2010 roku reżyser nazwał prezesa PiS "głupolem" i zasugerował, że powinien się leczyć.

Czytaj: Janusz Korwin-Mikke znów ZASKAKUJE! Mówi o koalicji z PiS

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: