WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Seniorze, nie każdy lek będzie za darmo!

Seniorze, nie każdy lek będzie za darmo!

31.08.2016, godz. 07:00
senior domy opieki
foto: SHUTTERSTOCK

Kto i w jakim przypadku może otrzymać receptę na bezpłatne leki? - o to najczęściej pytali Czytelnicy "Super Expressu" podczas dyżuru telefonicznego ekspertów z Ministerstwa Zdrowia. Okazuje się, że przy jednym schorzeniu seniorzy otrzymają lek za darmo, a przy innym - będą musieli płacić.

Ta sprawa najczęściej powtarzała się wśród bardzo licznych telefonów do naszej redakcji. Starsi pacjenci nie rozumieją, dlaczego jeden lekarz przepisał komuś konkretny lek na 30 proc., a ktoś inny otrzymał receptę na ten sam lek na 100 proc. Wyjaśniamy więc krótko: decyduje o tym wskazanie. Każdy lek, do którego dopłaca budżet państwa, musi mieć określone wskazanie - jest to wykaz konkretnych chorób. Jeśli pacjent ma któreś z wymienionych we wskazaniu schorzeń, lekarz przepisze mu lek z refundacją. Często zdarza się jednak, że ten sam preparat jest skuteczny w chorobach niewymienionych we wskazaniu. Wówczas, niestety, pacjent musi zapłacić 100 proc. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku leków bezpłatnych. Nawet jeśli pacjent ma ukończone 75 lat.

Od jutra lekarze będą mogli przepisywać pacjentom recepty z kodem "S". Pełną listę leków zamieścimy w czwartek. Dziś wątpliwości związane z ustawą rozwiewa Izabela Obarska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ.

Czy w przychodni osteoporozy otrzymam recepty "S"

- Nie. Recepty z kodem "S", czyli na bezpłatne leki nie może wypisać lekarz ze specjalistycznej przychodni. Może to zrobić jedynie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka, która ma do tego stosowne uprawnienia. Pacjenci, którzy leczą się u specjalistów, powinni dostarczyć swojemu lekarzowi rodzinnemu oświadczenie specjalisty o tym, jakie biorą leki i ze względu na jakie schorzenia. Lekarz rodzinny przepisze receptę na darmowe leki na podstawie dokumentacji medycznej.

Czy lekarze emeryci mogą wystawiać darmowe recepty

- Tak. Lekarze wypisujący recepty dla siebie i dla rodziny zachowują swoje uprawnienia. Nic się nie zmienia.

Kto nie może wypisać recepty "S"

- Nie mogą ich wystawić lekarze w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarze, którzy pracują w szpitalach oraz lekarze specjaliści.

Czy każdy lekarz POZ wypisze receptę pacjentowi 75 plus

- Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej jest lekarz, u którego pacjent złożył deklarację wyboru (status lekarza POZ wynika właśnie m.in. ze złożonej przez pacjenta deklaracji). Receptę na bezpłatne leki będzie mógł wypisać inny lekarz POZ przyjmujący w tej samej przychodni co lekarz, którego wyboru dokonał pacjent, jak również lekarz zastępujący nieobecnego lekarza POZ.

Komu przysługują recepty na lekarstwa za darmo

- Osobom, które ukończyły 75. rok życia. Uprawnienia nabywa się w momencie 75. urodzin. W aptece nie trzeba okazywać dowodu tożsamości, na recepcie jest umieszczany PESEL lub data urodzenia.

Czy córka może za mnie zrealizować receptę "S"

- Oczywiście. Nie ma obowiązku osobistego stawienia się w aptece z receptą "S". Nie są potrzebne też upoważnienia. W aptece ważne jest to, czy recepta została wypisana zgodnie z przepisami, m.in. czy zawiera numer PESEL pacjenta i specjalny kod i czy jest tam wpisana litera "S".

 

Czy farmaceuta może uzupełnić receptę o kod "S"

- Farmaceuta nie ma takiej możliwości. Dlatego lekarz wystawiający receptę uprawnionemu seniorowi powinien koniecznie pamiętać o wpisaniu w polu "kod uprawnień dodatkowych" symbolu S.

Ile opakowań leków może jednorazowo wypisać lekarz

- "Ustawa 75 plus" nie przewiduje nowych zasad dotyczących ilości przepisanego leku. Leki będą więc przepisywane w dotychczasowych ilościach niezbędnych dla pacjenta. Jest zasada, że na jednej recepcie lekarz może przepisać pacjentowi leki potrzebne maksymalnie na 120 dni.

Jakie leki będą za darmo dla pacjentów 75 plus

- Leki za darmo dla osób 75 plus są umieszczone w specjalnym wykazie. Na liście obowiązującej od 1 września znalazło się 1129 preparatów. Wykaz leków refundowanych jest ogłaszany raz na dwa miesiące w ramach obwieszczenia Ministra Zdrowia. Kolejne będzie obowiązywać od listopada.

Na jaki okres ważna jest recepta na bezpłatne leki

- Nie ma tu specjalnych ograniczeń. Przepisy przewidują różne terminy ważności recept, podstawowy okres wynosi 30 dni.

Czy w aptece dostanę bezpłatne zamienniki przepisanych mi leków

- Jeżeli na recepcie przepisano lek spoza wykazu leków dla pacjentów 75 plus, apteka nie może wydać bezpłatnego zamiennika. Decyzję zawsze podejmuje lekarz. Wykaz leków przysługujących bezpłatnie pacjentom nie jest "wykazem leków zalecanych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym". Nie może on być jedyną podstawą do zmiany sposobu leczenia pacjenta.

Zobacz: Emerycie! Dostaniesz specjalny dodatek

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: