WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Śledztwo smoleńskie. Szykują bat na ludzi Tuska?

Śledztwo smoleńskie. Szykują bat na ludzi Tuska?

22.09.2016, godz. 09:27
Smoleńsk. Wrak Tu-154M
Smoleńsk. Wrak Tu-154M foto: EAST NEWS

Śledczy z Prokuratury Krajowej prowadzi cztery śledztwa związane z "głównym wątkiem śledztwa smoleńskiego", podał portal tvn24.pl. Zdaniem dziennikarzy śledczych portalu sprawdzona zostanie rola urzędników. Jedno ze śledztw, jak nieoficjalnie ustalił tvn24.pl, dotyczy tzw. zdrady dyplomatycznej.

Prowadzone są cztery śledztwa, w których sprawdzana jest rola urzędników. Pierwsze śledztwo dotyczy tzw. zdrady dyplomatycznej. Chodzi tu o działanie urzędników w latach 2010-2011, którzy mieli działać na szkodę Polski, gdy w jej imieniu kontaktowali się ze stroną rosyjską w sprawie badania katastrofy smoleńskiej. Drugie śledztwo jest prowadzone w sprawie przeciwko urzędnikom o niedopełnienie obowiązku poprzez niewnioskowanie i nieuczestniczenie w sekcjach zwłok, ofiar katastrofy tupolewa, które były wykonywane w Rosji, a także o nie wystąpienie o powtórzenie sekcji już w Polsce. Trzecie śledztwo zostało podjęte w sprawie fałszowania dokumentów, by użyć ich jako autentyczne, a które były stworzone w związku z przygotowaniem przez Biuro Ochrony Rządu wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Rosji. Zaś czwarte śledztwo dotyczy utrudniania przeprowadzenia postępowania karnego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie poprzez niszczenie wraku samolotu.

Kogo dotyczy zdrada dyplomatyczna? Urzędnika, który działa w imieniu Polski, może być to Polak, ale też obywatel innego państwa, dyplomata, przedstawiciel konsulatu czy też członek rządu. Już wcześniej pojawiło się oskarżenie o zdradę dyplomatyczną (w związku z katastrofą), ale prokuratura zajmująca się sprawą, odmówiła wszczęcia śledztwa.

Zobacz: Tak Misiewicz służył do mszy w kościele! [ZDJĘCIA]

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: