WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Śledztwo smoleńskie. Szykują bat na ludzi Tuska?

Śledztwo smoleńskie. Szykują bat na ludzi Tuska?

22.09.2016, godz. 09:27
Smoleńsk. Wrak Tu-154M
Smoleńsk. Wrak Tu-154M foto: EAST NEWS

Śledczy z Prokuratury Krajowej prowadzi cztery śledztwa związane z "głównym wątkiem śledztwa smoleńskiego", podał portal tvn24.pl. Zdaniem dziennikarzy śledczych portalu sprawdzona zostanie rola urzędników. Jedno ze śledztw, jak nieoficjalnie ustalił tvn24.pl, dotyczy tzw. zdrady dyplomatycznej.

Prowadzone są cztery śledztwa, w których sprawdzana jest rola urzędników. Pierwsze śledztwo dotyczy tzw. zdrady dyplomatycznej. Chodzi tu o działanie urzędników w latach 2010-2011, którzy mieli działać na szkodę Polski, gdy w jej imieniu kontaktowali się ze stroną rosyjską w sprawie badania katastrofy smoleńskiej. Drugie śledztwo jest prowadzone w sprawie przeciwko urzędnikom o niedopełnienie obowiązku poprzez niewnioskowanie i nieuczestniczenie w sekcjach zwłok, ofiar katastrofy tupolewa, które były wykonywane w Rosji, a także o nie wystąpienie o powtórzenie sekcji już w Polsce. Trzecie śledztwo zostało podjęte w sprawie fałszowania dokumentów, by użyć ich jako autentyczne, a które były stworzone w związku z przygotowaniem przez Biuro Ochrony Rządu wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Rosji. Zaś czwarte śledztwo dotyczy utrudniania przeprowadzenia postępowania karnego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie poprzez niszczenie wraku samolotu.

Kogo dotyczy zdrada dyplomatyczna? Urzędnika, który działa w imieniu Polski, może być to Polak, ale też obywatel innego państwa, dyplomata, przedstawiciel konsulatu czy też członek rządu. Już wcześniej pojawiło się oskarżenie o zdradę dyplomatyczną (w związku z katastrofą), ale prokuratura zajmująca się sprawą, odmówiła wszczęcia śledztwa.

Zobacz: Tak Misiewicz służył do mszy w kościele! [ZDJĘCIA]

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: