WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Zmarła Anna Kurska, matka Jacka i Jarosława... Kim była?

Zmarła Anna Kurska, matka Jacka i Jarosława... Kim była?

25.08.2016, godz. 12:13
znicz kondolencje żałoba świeca świeczka
foto: Dreamstime

W czwartek 25 sierpnia zmarła Anna Maria Kurska, matka Jacka i Jarosława. Polska prawniczka, adwokat, sędzia, polityk, senator V i VI kadencji, człowiek "Solidarności" zmarła w wieku 87 lat (paradoksalnie dzień po swoich urodzinach). W 2009, za "wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa, a w szczególności za działalność na rzecz zachowania praworządności w czasach PRL", została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Maria Kurska urodziła się 24 sierpnia 1929 roku we Lwowie. Ukończyła w 1955 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po odbyciu aplikacji zdała egzamin sędziowski, orzekała w sądach w Tczewie i Malborku. W sierpniu 1980 przeszła do pracy w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Od września 1980 działała w NSZZ „Solidarność”. Weszła w skład Zarządu Regionu związku. W związku z działalnością opozycyjną w stanie wojennym została odwołana ze stanowiska sędziego. Pracowała następnie w spółdzielniach kółek rolniczych województwa gdańskiego i elbląskiego. W 1988 odzyskała uprawnienia adwokata, praktykowała w Tczewie do 1990, kiedy to ponownie uzyskała nominację sędziowską.

W 2001 została wybrana na senatora V kadencji w okręgu gdańskim z ramienia lokalnego „Komitetu Wyborczego Wyborców i Sympatyków Lecha Kaczyńskiego Prawo i Samorządność”. W tym samym roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i weszła w skład rady politycznej tej partii. W 2005 z ramienia PiS po raz drugi uzyskała mandat senatorski.

Dariusz Lasocki, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP poiformował o tym tragicznym zdarzeniu na TT:

 

 

Bardzo ciepło o zmarłej napisał również Piotr Semka:

 

 

Jackowi i Jarosławowi Kurskiemu, jak również całej rodzinie i wszystkim bliskim składamy serdeczne kondolencje. Niech spoczywa w spokoju...

Zobacz także: Dobra znajoma Kaczyńskiego dostała FUCHĘ w kolejnej radzie nadzorczej

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: