WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Solidarność apeluje do rządu: Podnieście emerytury

Solidarność apeluje do rządu: Podnieście emerytury

01.08.2016, godz. 05:00
Staruszka, babcia
foto: EAST NEWS

Około miliona emerytów i rencistów musi przeżyć za mniej niż 1100 zł miesięcznie. - Skoro nie ma pieniędzy na podwyżki wszystkich emerytur, to rząd powinien pomóc najbardziej tym, którzy otrzymują najniższe emerytury i renty - apeluje Solidarność.

2,11 zł - o tyle wzrosła od marca najniższa emerytura i wynosi ona teraz 882,56 zł. Jeszcze mniej podwyższono renty. Osobom je otrzymującym dodano 1,62 zł, najniższa renta to w tym momencie 676,75 zł. Tysiącom Polaków te pieniądze muszą wystarczyć na czynsz, rachunki, leki, jedzenie. Niestety, są to głodowe świadczenia.

Solidarność, a także OPZZ walczą o podwyżkę świadczeń, zabiegają m.in. o to rozwiązanie problemu najniższych emerytur i rent. - Powinny być podwyższone. Rozwiązaniem nie są bowiem jednorazowe dodatki, które rząd dał w tym roku i obiecał również w przyszłym. Musimy wyrównać te najniższe świadczenia - uważa Henryk Nakonieczny z zarządu krajowego Solidarności. Jego zdaniem według wskaźników inflacji w latach 2008-2015 najniższa emerytura powinna wynosić obecnie 1014 zł. Natomiast najniższa renta - 778 zł. - W pierwszej kolejności rząd powinien zadbać o tych najsłabszych i o to apelujemy - mówi Nakonieczny.

Na razie sprawa kończy się na apelu. Ale minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska (61 l.) również myśli o podwyższeniu najniższych świadczeń. - Taka jest wola Rady Ministrów i pani premier, żeby podnosić, natomiast czy będzie to mechanizm jednoroczny, czy stały waloryzacyjny, tego jeszcze dzisiaj nie wiemy. To jest przed nami - powiedziała po niedawnym posiedzeniu rady Dialogu Społecznego. Minister Rafalska sama przyznała, że dziś około miliona emerytów i rencistów, czyli niemal co siódmy senior, otrzymuje z ZUS mniej niż 1100 zł.

Zobacz: Macierewicz ROZMAWIAŁ z papieżem po hiszpańsku. Wiemy, co szef MON podarował Franciszkowi

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: