WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka SONDAŻ: Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z państw muzułmańskich?

SONDAŻ: Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z państw muzułmańskich?

17.05.2017, godz. 12:51
Imigranci zalewają całą Europę. Fala uchodźców zmierza do Polski
foto: AP

W czasie, gdy do krajów Europy Zachodniej przybywają imigranci, Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy w ramach unijnego programu relokacji. Ale niebawem za takie zachowanie nasz kraj może zostać ukarany! Komisja Europejska powiadomiła, że wobec Polski, bierze pod uwagę rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej. A co na to Polacy, którzy obserwują, że większość imigrantów pochodzi z krajów islamskich? Czy chcą, by do Polski zostali przyjęci uchodźcy z państw muzułmańskich? Swoje zdanie na ten temat przedstawili w sondażu dla SE.pl i NOWA TV.

Dwa lata temu ówczesna premier Ewa Kopacz mówiła: - Polski nie stać dzisiaj na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych, ale chcemy przyjmować uchodźców, tych którzy nie mogą w swoim kraju czuć się bezpiecznie. Polski rząd zobowiązał się wtedy do przyjęcia około 7 tys. imigrantów, jednak do tej pory żaden uchodźca nie został do Polski przyjęty. Po wygranych przez PiS wyborach, szefowa rządu Beata Szydło powiedziała, że Polska uchodźców nie może przyjąć, bo nie jest na to przygotowana. - Napływ do Polski ludzi z krajów Bliskiego Wschodu jest wykluczony, bo ani my, ani Unia Europejska nie jest w stanie stworzyć systemu skutecznych zabezpieczeń, oddzielania uchodźców od terrorystów - mówiła Szydło w jednym z wywiadów.

Ale teraz wszystko może się zmienić, bo Komisji Europejskiej, zagroziła Polsce, że zacznie stosować wobec nas procedury o naruszenie prawa Unii Europejskiej. - Mimo że większość państw członkowskich regularnie składa nowe zobowiązania i prowadzi relokację, Węgry, Polska i Austria jako jedyne nie dokonały relokacji ani jednej osoby. Stanowi to naruszenie ich zobowiązań prawnych, zobowiązań podjętych wobec Grecji i Włoch oraz zasady sprawiedliwego podziału odpowiedzialności - ogłosiła oburzona Komisja. A unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos dodał, że relokacja musi być wdrażana przez wszystkie państwa członkowskie.

Premier Beata Szydło nie ma jednak zamiaru zmieniać zdania w kwestii przyjmowania uchodźców do Polski: -  Nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. Nie zgodzimy się na narzucanie Polsce ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot dotyczących uchodźców – powiedziała ostatnio.

Co na to Polacy? W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV, większość badanych opowiedziała się przeciwko przyjmowaniu uchodźców z krajów muzułmańskich. Na pytanie: Czy  Polska powinna przyjąć imigrantów z państw muzułmańskich? TAK odpowiedziało 15 proc. osób, NIE 71 proc., a NIE WIEM 14 proc.


Zobacz: Najnowszy SONDAŻ. Różnica między PiS a PO w granicy błędu statystycznego

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12.05.2017 roku na próbie 1018 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: