WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Sondaż IBRiS dla „Super Expressu”: Polacy PRZECIWNI pensjom dla pierwszych dam

Sondaż IBRiS dla „Super Expressu”: Polacy PRZECIWNI pensjom dla pierwszych dam

22.07.2016, godz. 16:19
Polacy przeciwko pensjom dla pierwszych dam
Agata Duda foto: Super Express

Ile Polacy byliby skłonni zapłacić pierwszej damie za jej pracę w Pałacu? Okazuje się, że nic – tak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Super Expressu”. Jeśli już, to na wynagrodzenie zasługuje tylko aktualna pierwsza dama. A co do poprzedniczek, Polacy zdecydowanie mówią „nie”.

Temat pensji dla pań prezydentowych, wywołany przez posłów PiS, wzbudził duże poruszenie wśród polityków. Spytaliśmy więc za pośrednictwem Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych co sądzą o tym Polacy. Pytanie brzmiało: Czy pierwsza dama powinna otrzymywać miesięczne wynagrodzenie z budżetu państwa? Z badania wynika powszechny sprzeciw wobec pensji dla małżonki prezydenta. Czas, poświęcenie, pracę obecnej pierwszej damy chce wynagrodzić 43,9 proc. ankietowanych. Przeciwko jest jednak 52,4 procent, a 3,7 procent osób odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Z kolei na dożywotnią pensję dla małżonek byłych prezydentów (pytanie brzmiało: Czy byłe pierwsze damy powinny otrzymywać miesięczne wynagrodzenie z budżetu państwa?) zgadza się tylko 25,7 proc. osób. Aż 70 proc. nie chce płacić im wynagrodzenia. Odpowiedź trudno powiedzieć wskazało 4,3 procent badanych.

Okazuje się też, że przeciwko płacy dla pierwszych dam częściej są ...kobiety. Zapewne myślą jak posłanka Agnieszka Ścigaj (40 l.) z ruchu Kukiz'15. - Na początku trzeba pomyśleć o wynagrodzeniu dla kobiet, które codziennie pracują w domu – powiedziała nam. Zdaniem prezesa IBRIS Marcina Dumy sondaż pokazał, że najchętniej chcielibyśmy, by osoby związane z polityką pracowały za darmo. - Polacy nie są chętni im płacić – tłumaczy nam. - Natomiast w miarę wysokie poparcie dla pomysłu przyznania państwowej pensji dla aktualnej pierwszej damy można interpretować jako fakt, że nie zgadzamy się na sytuację, która dyskryminuje małżonkę prezydenta Rzeczypospolitej – mówi prezes Duma.

Pierwsze damy - kiedy nimi były

Danuta Wałęsa (67 l.) - od 22 grudnia 1990 do 22 grudnia 1995
Jolanta Kwaśniewska (62 l.) - od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005
Anna Komorowska (63 l.) - od 6 sierpnia 2010 do 6 sierpnia 2015
Agata Duda (44 l.) - od 6 sierpnia 2015

Zobacz: PiS broni posła, który pokazał ŚRODKOWY PALEC w Sejmie: To CHAMSTWO PO go sprowokowało

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: