WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sondaż se.pl i NOWA TV. Waluta Euro w Polsce? Zdecydowany głos Polaków!

Sondaż se.pl i NOWA TV. Waluta Euro w Polsce? Zdecydowany głos Polaków!

19.05.2017, godz. 13:17
Milion euro dla Vadisa
Milion euro dla Vadisa foto: SHUTTERSTOCK

Wraz z akcesem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku nasz kraj zobowiązał się do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Lata mijają a wciąż nie zapowiada się, żeby nasza rodzima złotówka miała odejść do lamusa. Jak mówił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki: - Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej. Sam prezydent Andrzej Duda, przy okazji swojej inicjatywy referendalnej, zapowiadał, że jednym z pytań może być to dotyczące ewentualnej zmiany waluty. Se.pl i NOWA TV, przy pomocy Instytutu Badań Pollster, sprawdzili, jak Polacy zapatrują się na perspektywę płacenia w Euro.

Prawie 2/3 osób, które wzięły udział w badaniu jednoznacznie określiło, że ich zdaniem Polska nie powinna zmieniać swojej waluty na Euro. Taką odpowiedź wybrało aż 65% ankietowanych. Znaczniej mniej liczna jest grupa zwolenników wspólnej europejskiej waluty. Za wywiązaniem się z zobowiązań akcesyjnych i przyjęcie Euro w naszym kraju było 21% respondentów. Pozostałe 14% nie potrafiło zdecydowanie opowiedzieć się w tej kwestii.

 

Andrzej Sadowski, polski ekonomista i prezydent Centum im. Adama Smitha w rozmowie z nami przyznał, że nie jest zaskoczony takimi wynikami sondażu. Jak mówił: -  Polacy mają własne oczy i rozum. Podróżując po Europie widzą, że dobrobyt danego społeczeństwa nie jest zależny od tego, jak wyglądają tamtejsze banknoty. Bardzo dobitnym przykładem była Grecja, której przyjęcie waluty Euro odbija się czkawką do dziś.  Zapytany, czy pomysł pytania referendalnego w tej kwestii jest dobry stwierdził, że jak najbardziej, o ile będzie to uczciwie przedstawione. Jak ocenił: - Pytanie o to czy Polska powinna przyjąć Euro będzie miało sens wyłącznie wtedy, gdy towarzyszyć mu będzie pytanie, czy Polska powinna opuścić Unię Europejską.

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-12 maja na próbie 1018 dorosłych Polaków.

Zobacz także: Sondaż dla Se.pl i NOWA TV: Polacy nie chcą miesięcznic smoleńskich

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: