WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Spór o apel smoleński trwa. Macierewicz spotyka się z powstańcami warszawskimi [NOWE FAKTY]

Spór o apel smoleński trwa. Macierewicz spotyka się z powstańcami warszawskimi [NOWE FAKTY]

25.07.2016, godz. 10:28
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz foto: Robert Suchy/DKS MON

W poniedziałek o godzinie 10 rozpoczęło się w spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z powstańcami warszawskimi. Poświęcone one będzie apelowi smoleńskiemu na zbliżających się uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Przy okazji czerwcowych uroczystości w Poznaniu szef MON zarządził, aby w czasie wszystkich uroczystości państwowych z asystą wojskową, podczas odczytywanych apeli upamiętniać również ofiary katastrofy smoleńskiej. Dotyczyć miałoby to także uroczystości rocznicy wybuchu Powstania. Warszawski ratusz (organizator uroczystości) oraz kombatanci uważają jednak, że tych dwóch spraw nie należy łączyć. Chcą, by Apel Poległych miał taką formę, jak w latach poprzednich.


Przedstawiciele powstańców wezmą udział w spotkaniu chociaż w ubiegłym tygodniu mówili, że jest ono "niepotrzebne". Wiceszef Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn mówił: - Wyraziliśmy opinię, że spotkanie jest niepotrzebne, dlatego że jest potrzebna decyzja ministra Macierewicza. Prosiliśmy pana Kasprzyka, żeby przekonał ministra Macierewicza, by apel poległych był taki, jak w roku ubiegłym (...) Przecież tam zginęli 72 lata temu ludzie i my w tym apelu powołujemy tych z poszczególnych oddziałów wojskowych, naszych kolegów i ludność cywilną, która przy tej okazji zginęła od bombardowań w czasie akcji wojskowych. Więc jaki jest sens łączyć te dwie sprawy?

MON zamieściło zdjęcie ze spotkania:

 

 

Po spotkaniu minister Macierewicz spotkał się z mediami, i przyznał, że ostatecznie udało się porozumieć co do treści apelu, tak więc uroczystości 1 sierpnia odbędą się z udziałem wojska:

 

Jak dodał:

 

 

Zobacz także: Kaczyńska jest PRZECIWNA apelowi smoleńskiemu w rocznicę Powstania Warszawskiego!

Źródło: Aleksandra Jaros
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: