WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sprawdź, ile stracisz na obniżeniu wieku emerytalnego

Sprawdź, ile stracisz na obniżeniu wieku emerytalnego

22.08.2016, godz. 05:00
Zakaz dorabiania do emerytury
Zakaz dorabiania do emerytury foto: SHUTTERSTOCK

Zatrważające wyliczenia rządu Beaty Szydło (53 l.)! Okazuje się, że po obniżeniu wieku emerytalnego świadczenie z ZUS obniży się nawet o kilkaset złotych! I z każdym rokiem będzie gorzej! - Niestety, przez reformę emerytalną skazuje się Polaków na głodowe emerytury - komentuje nam dr Marek Zuber (44 l.), ekonomista. A to, jak wyglądać będą emerytury Polaków po reformie, prezentujemy w tabelce obok.

Kilka lat temu PO podwyższyła i wyrównała wiek emerytalny do 67. roku życia. Powrót do starego systemu obiecywał m.in. Andrzej Duda (44 l.) w kampanii wyborczej. Niedawno prezydent złożył ustawę w tej sprawie. - Zmiany w systemie emerytalnym powinny doprowadzić do sytuacji, w której przyszli emeryci będą mieli możliwość wyboru (dotyczącą przejścia na emeryturę - red.) - mówi nam Marek Magierowski, rzecznik prezydenta.

Ale co to za wybór? Szokujące wyliczenia rządu pojawiły się w stanowisku PiS do tego projektu! - Skorzystanie z prawa do emerytury w wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę wiązać się będzie z niższą wysokością otrzymywanej emerytury - czytamy w dokumencie Rady Ministrów. Rząd wyliczył, że np. przy przeciętnej emeryturze, według obecnych przepisów 2,5 tys. zł w 2018 roku, po obniżeniu wieku emerytalnego wynosić ona będzie już o 239 zł mniej! W 2020 już o 341 zł mniej, a w 2026 o 777 zł mniej. Dodatkowo powrót do poprzedniego wieku emerytalnego będzie kosztować Fundusz Ubezpieczeń Społecznych gigantyczne pieniądze - po 2020 roku prawie 20 mld zł rocznie. Na reformie suchej nitki nie pozostawiają ekonomiści. - Finansowe skutki obniżenia wieku emerytalnego w Polsce mogą być drastyczne. W Niemczech toczy się dyskusja, czy wieku emerytalnego nie podnieść do 69. roku życia, a u nas się go radykalnie obniża. Cudów, niestety, nie ma. Bez podniesienia składki rentowej albo podwyższenia podatków będzie ciężko z finansowaniem emerytur - komentuje nam dr Marek Zuber.

ZOBACZ: Milion seniorów z głodową emeryturą

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: