WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Stanisław Biernat: Wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte z portalu orzeczeń

Stanisław Biernat: Wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte z portalu orzeczeń

14.05.2017, godz. 17:10
Trybunał Konstytucyjny
foto: EAST NEWS

Wicepreses Trybunału Konstytucyjnego, Stanisław Biernat, poinformował, że trzy nieopublikowane w Dzienniku Ustaw wyroki TK zostały usunięty z Internetowego Portalu Orzeczeń TK. Dlaczego i o które wyroki chodzi?

"Kilka dni temu z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte trzy wyroki Trybunału: wyrok z 9 marca 2016 r, sygn. K 47/15; wyrok z 11 sierpnia 2016 r., sygn. K 39/16; wyrok z 7 listopada 2016 r., sygn. K 44/16" - napisał Stanisław Biernat w oświadczeniu. O które wyroki chodzi? Jak wyjaśnia wiceprezes TK "są to te same wyroki, które nie zostały ogłoszone dotąd w Dzienniku Ustaw, co rażąco narusza art. 190 ust. 2 Konstytucji RP. Sposób podjęcia decyzji o usunięciu tych wyroków i przyczyny tego przedsięwzięcia nie zostały ujawnione" - zaznaczył. Biernat zwrócił uwagę na to, że warto śledzić ciąg dalszy tej sprawy. Usunięcie wyroków z Internetowego Portalu Orzeczeń porównał do powieści George'a Orwella.

"Czy usunięcie wyroków z bazy orzeczeń będzie miało znaczyć, że ich w ogóle nigdy nie było. Byłoby to urzeczywistnienie wizji George’a Orwella. Czy też w miejsce »wygumkowanych« wyroków zostaną wydane nowe orzeczenia, z tymi samymi sygnaturami, ale o innej treści, np. postanowienia o umorzeniu postępowania, ze względu na to, że dotyczą przepisów, które utraciły już moc obowiązującą" - napisał Biernat.

Czego dotyczą usunięte wyroki?

Wyrok z 9 marca 2016 roku mówi o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 roku. Wyrok z 11 sierpnia 2016 r. traktuje o częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o TK z lipca 2016 roku. Ostatni usunięty z Internetowego Portalu Orzeczeń wyrok pochodzi z 7 listopada 2016 roku i dotyczy przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa TK.

PiS oraz rząd nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki i nie zostały one opublikowane. Zgodnie z obowiązującą ustawą o TK opublikowane zostały wszystkie zaległe wyroki, oprócz tych trzech.

ZOBACZ: Borys Budka apeluje: Wyrzućcie sędziego Morawskiego z Trybunału!

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: