WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Stowarzyszenia "Stop bankowemu bezprawiu": Prezydent pomógł bankom a nie frankowiczom

Stowarzyszenia "Stop bankowemu bezprawiu": Prezydent pomógł bankom a nie frankowiczom

03.08.2016, godz. 05:00
Andrzej Duda
foto: Super Express

- Powiedzieć, że czujemy się oszukani, to mało - mówi Arkadiusz Szcześniak ze stowarzyszenia "Stop bankowemu bezprawiu" o prezydenckim projekcie ustawy frankowej, którą zaprezentowano wczoraj w Belwederze. Zamiast obiecanego przez prezydenta Andrzeja Dudę (44 l.) przewalutowania kredytów, frankowicze mogą liczyć na razie na zwrot od banku spreadów, czyli różnicy między ceną kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego wraz z odsetkami.

- Ten projekt jest napisany ręką bankierów i to właśnie ich interesom służy. Nam to nie pomoże w żaden sposób, bo raty będą praktycznie takie same. Tu chodzi o zablokowanie kolejnych wyroków sądowych. To, co obecnie otrzymują ci, którzy wygrywają procesy, to ponad 10 razy więcej niż to, co uzyskają dzięki temu projektowi - mówi rozgoryczony Szcześniak.

- Trudna sytuacja na rynkach bankowych spowodowała, że działamy etapowo. Pierwszy etap to wprowadzenie ustawy spreadowej - tłumaczył wczoraj sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński (68 l.). - Chcemy dać bankom czas na ugodowe doprowadzenie do przewalutowania kredytów. Dajemy im szansę, ale będziemy obserwować sytuację. Jeśli efekty będą niewystarczające, to jesteśmy przygotowani do tego, aby pilnie złożyć projekt ustawy restrukturyzującej kredyty, która będzie zawierała m.in. możliwość przekazania kluczy w zamian za dług - obiecał.

- Można być rozgoryczonym, jeśli liczyło się na skreślenie połowy kredytu, a tu jest tylko umorzenie o 6 proc. Tą propozycją prezydent nie chce dopuścić do załamania systemu bankowego, bo gospodarka przeżyłaby wtedy prawdziwy kryzys - ocenia ekonomista prof. Witold Orłowski (54 l.).

Zobacz: Jacek Kurski ODWOŁANY z funkcji prezesa TVP

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: