WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Sukces "Super Expressu": Lekarze nie będą odmawiać darmowych leków

Sukces "Super Expressu": Lekarze nie będą odmawiać darmowych leków

30.08.2016, godz. 07:00
Witaminy, tabletki, leki
foto: FOTOLIA

Po tym, jak alarmowaliśmy, że emeryci mogą mieć ograniczony dostęp do darmowych leków, zareagowało Ministerstwo Zdrowia. - Obawy o ograniczanie seniorom dostępu do bezpłatnych leków są nieuzasadnione - zapewnia resort. A jeszcze kilka dni temu przedstawiciel resortu instruował lekarzy, żeby pochopnie nie zamieniali pacjentom leków na darmowe...

Przypomnijmy, pierwsze bezpłatne leki seniorzy będą mogli otrzymać już 1 września. Przygotowano listę 1129 preparatów i napisano instrukcję dla lekarzy. - Wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów 75 plus nie może być podstawą do zmiany zasad leczenia pacjenta - pouczył wiceminister Marek Tombarkiewicz (49 l.). Według urzędnika, jeśli obecnie stosowany przez chorego lek jest skuteczny, to lekarz nie powinien wyszukiwać mu darmowego odpowiednika. - To ograniczanie dostępu pacjentów do darmowych leków - oburzyli się lekarze i pacjenci na łamach "SE". Po naszej publikacji na stronach ministerstwa pojawiło się więc wyjaśnienie. "Wyjaśniamy, że zmieniając pacjentowi dotychczas stosowane leki na inne, lekarz ma obowiązek kierować się aktualną wiedzą medyczną - a nie tylko tym, czy dany lek znajduje się na wykazie bezpłatnych leków"-- czytamy. W najbliższych dniach okaże się, czy wyjaśnienia resortu uspokoiły lekarzy, czy będą przepisywać pacjentom leki z listy "S", czy też są bardzo ostrożni i boją się kontroli.

Wczoraj w redakcji "Super Expressu" urzędnik Ministerstwa Zdrowia rozmawiał z Czytelnikami. W jutrzejszym wydaniu gazety zamieścimy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące programu 75 plus.

Zobacz: Pacjenci, uważajcie na recepty!

Źródło: Paulina Koziejowska
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: