WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Szczątki ofiar zbrodni komunistycznych zostały przeniesione na Cmentarz Północny

Szczątki ofiar zbrodni komunistycznych zostały przeniesione na Cmentarz Północny

17.07.2017, godz. 12:56
Łączka
Łączka - miejsce pochówków ofiar zbrodni komunistycznych foto: Super Express

W samo południe rozpoczęła się uroczystość przeniesienia szczątek ofiar zbrodni komunistycznych z Łączki na Cmentarzu Powązki Wojskowym na Cmentarz Północny. W uroczystości udział wzięli politycy. - Nadszedł moment historyczny: dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej „Łączki”, które trwały ponad 70 lat - napisał w liście skierowanym do zebranych prezydent Andrzej Duda.

Prace ekshumacyjne, które od kwietnia trwały na tzw. Łączce, czyli w Kwaterze Ł i ŁII na warszawskich Powązkach Wojskowych, dobiegły końca. Szczątki były ekshumowane z Łączki, czyli miejsca cmentarza, na którym w latach 80. chowani byli zasłużeni dla ówczesnej władzy. W pracach udział brali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariusze z całej Polski. W poniedziałek odbyło się uroczyste przeniesienie szczątek ofiar zbrodni komunistycznych na Cmentarz Północny. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, w tym Wojciech Kolarki, który odczytał list od prezydenta. W liście prezydent Andrzej Duda napisał: - Nadszedł moment historyczny: dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej „Łączki”, które trwały ponad 70 lat. Oto ostatnie szczątki ofiar terroru komunistycznego, pochowane tutaj pod osłoną nocy w bezimiennych dołach śmierci, zostają wyprowadzone z kwater „Ł” i „Ł II” Cmentarza Wojskowego.

Na uroczystości obecny był też Paweł Szefernaker z kancelarii premier Beaty Szydło, który odczytał list od szefowej rządu. Na Powązkach pojawił się także minister Jan Szyszko oraz poseł Kornel Morawiecki.

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: