WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Szok! 1,5 MILIONA emerytów żyje w nędzy!

Szok! 1,5 MILIONA emerytów żyje w nędzy!

27.09.2016, godz. 02:00
Gwarantowany poziom emerytury
foto: SHUTTERSTOCK

Toczą walkę o przetrwanie każdego dnia. Prawie 1,5 mln emerytów i rencistów narzeka na złą, a nawet na bardzo złą sytuację materialną. Aż trudno uwierzyć, ale najbiedniejszy polski emeryt może przeznaczyć na żywność tylko ok. 178 zł miesięcznie! Czyli dziennie stać go na posiłek nie droższy niż 5,60 zł.

Grażyna Marciniak, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, przedstawiła w Sejmie informacje o tym, jak żyje się emerytom i rencistom. Według badań jest fatalnie! Aż 20 proc. emerytów i rencistów, czyli co najmniej ok. 1,5 mln osób, ocenia swoją sytuację materialną jako złą i bardzo złą. - Co dwudziesta osoba w gospodarstwach emerytów i co dziewiąta w gospodarstwach rencistów żyła w 2015 r. w skrajnym ubóstwie - powiedziała Grażyna Marciniak. Tych najbiedniejszych jest więc co najmniej 300 tys. osób. Skrajne ubóstwo oznacza to samo, co minimum biologiczne lub minimum egzystencji i zgodnie z wyliczeniami Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych ten próg nędzy wynosił w ubiegłym roku 518 zł w przypadku samotnego seniora. Po opłaceniu rachunków za mieszkanie seniorom zostanie tylko tyle, by mogli przeżyć. Nie stać ich na nową odzież, buty, brakuje im na proszek do prania, mydło. Bez pomocy rodziny czy opieki społecznej nie są w stanie zapłacić za leki w aptece.

Być może już w przyszłym roku grupa seniorów nędzarzy znacznie się zmniejszy - obiecała to minister Elżbieta Rafalska (61 l.). - Proponujemy, żeby najniższa emerytura została podniesiona z obecnych 882,56 zł do 1000 zł - powiedziała niedawno minister. Według tych zapewnień renta socjalna ma wzrosnąć z 741,35 zł do 840 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 676,75 zł do 750 zł.

Zobacz także: Kijowski podważa dane policji i podaje KURIOZALNY powód niższej frekwencji!

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: