WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Szydło zadłuża Polskę jak Tusk

Szydło zadłuża Polskę jak Tusk

24.11.2016, godz. 02:00
Premier Beata Szydło
foto: EAST NEWS

Rząd Beaty Szydło (53 l.) zapożycza się w zastraszającym tempie! Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2016 r. wyniosło ponad 902 mld zł - podało Ministerstwo Finansów. To o 3,5 mld zł więcej niż w sierpniu 2016 r. i aż o 68 mld zł więcej wobec końca 2015 r. W podobnym tempie Polskę zadłużał Donald Tusk (59 l.).

Będąc premierem, w 2010 roku Tusk ustanowił niechlubny rekord - w ciągu roku zwiększył zadłużenie Skarbu Państwa o 70 mld zł. Ci, którzy myśleli, że ten wynik nigdy nie zostanie pobity, mogą się mocno rozczarować. Okazuje się, że rządowi PiS brakuje do niego już tylko 2 mld zł!

- Dług publiczny rośnie. To z punktu widzenia przeciętnego Polaka jest niebezpieczne. Wyższy dług to wyższy koszt obsługi długu, czyli większe odsetki. A te odsetki płacimy z naszych podatków. Obecnie w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca to ok. 1000 zł rocznie. Wysokość tej kwoty to efekt bardzo niskich stóp procentowych na świecie. Gdy one wzrosną, my zapłacimy więcej. Ponadto rosnące zadłużenie państwa oznacza mniej pieniędzy na inwestycje w Polsce, a co za tym idzie, mniejszy wzrost gospodarczy. Wyższy dług to także większe ryzyko kryzysu finansów publicznych - mówi nam Aleksander Łaszek (32 l.), główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

ZOBACZ: Tomasz Kalita: Radziwiłł kłamie w sprawie marihuany

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: