WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Tajna instrukcja dla sędziów: Ani słowa o kastach, zarobkach i korporacjach

Tajna instrukcja dla sędziów: Ani słowa o kastach, zarobkach i korporacjach

19.05.2017, godz. 15:31
Sąd sala sądowa sędzia
foto: FOTO SE

Jak wynika z tajnej instrukcji, rozsyłanej przed sobotnim Kongresem Prawników Polskich w Katowicach, sędziowie i adwokaci podczas kongresu mają „nie poruszać tematów związanych z wynagrodzeniami sędziów, a także nie używać słów w rodzaju: „kasta”. „Super Expressowi” udało się dotrzeć do poufnego dokumentu.

- Biura prasowe organizatorów rekomendują uczestnikom paneli dyskusyjnych, aby z uwagi na niebezpieczeństwo skupienia uwagi mediów na tematach nie związanych z tematyką Kongresu, o nie podnoszenie w dyskusji kwestii wynagrodzeń sędziów i pełnomocników, tematów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi (…) mogących mieć negatywny wpływ na postrzeganie zawodów adwokatów, radców prawnych i sędziów. Biura prasowe rekomendują nieużywanie słów w rodzaju: kasta, nasza korporacja i podobnych znaczeń, które mogą zostać użyte przeciwko nam. Proponujemy skupienie się na informacji, że działamy w interesie obywatela, a nie w interesie własnym. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że na terenie Centrum Kongresowego będą przedstawiciele mediów, nagrywający przebieg Kongresu. Uprzejmie prosimy o zachowanie powagi i uważności w trakcie Kongresu i podczas rozmów w kuluarach – czytamy w dokumencie organizatorów: Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izy Radców Prawnych a także Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” rozsyłanych do prelegentów Kongresu.

Uroczystość odbędzie się w sobotę w Katowicach. Potrwa blisko 8 godzin, a swój udział zapowiedziało już ponad 1,3 tys. prawników, m.in. sędziów i adwokatów. Głównym tematem Kongresu ma być reforma wymiaru sprawiedliwości… - Obowiązkiem wszystkich państw należących do Unii Europejskiej jest obrona wolności i praw obywatelskich. W czasie Kongresu Prawników będziemy zastanawiać się jak te wartości chronić i rozwijać z korzyścią dla wszystkich Polaków, jak szkodliwy może być polityczny populizm burzący fundamenty demokracji. Sądy w Polsce muszą gwarantować taki sam standard jak sądy w innych krajach Europy. Będziemy dyskutować podczas Kongresu, jak sprawić, żeby cieszyły się zaufaniem publicznym, gwarantowały każdemu prawo do sądu i jaka jest w tym rola sędziów, adwokatów oraz radców prawnych - czytamy na oficjalnej stronie Kongresu.

Zapytana przez nas o tajną instrukcję szefowa biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Sędek nie kryła zaskoczenia naszymi pytaniami. - Uwagi te to oddolna inicjatywa zespołu medialnego utworzonego na rzecz Kongresu. Zagadnienia tu poruszone miały zwrócić uwagę osób występujących w panelach, aby nie skupiały się na bolączkach zawodowych, ponieważ Kongres ma na celu omówienie szczególnie problemów obywateli. Dlatego dyskusje na takie tematy, jak wynagrodzenia sędziowskie, czy stawki adwokackie powinny być omawiane na innym forum niż Kongres Prawników Polskich. Zależy nam, żeby do szerokiego grona odbiorców trafił jasny i precyzyjny komunikat, by skupić się na merytorycznej stronie Kongresu. Kongres jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem i nie chcemy rozmyć jego przekazu. Ponadto są to luźne propozycje, do których prelegenci nie mają obowiązku się dostosować. Nie ma w tym żadnych złych intencji oraz żadnej sensacji – mówi nam Joanna Sędek z Naczelnej Rady Adwokackiej.

Według posłanki PiS, członka Krajowej Rady Sądownictwa Krystyny Pawłowicz (65 l.), dokument kompromituje organizatorów i sam Kongres. - Pokazuje, jak bardzo jest fałszywe przesłanie uczestników, których celem nie jest reforma wymiaru sprawiedliwości, ale utrzymanie swojej pozycji. Widocznie obawiają się, że dziennikarze zaczną ich pytać o zarobki... – mówi nam Pawłowicz. O zarobkach sędziów zrobiło się głośno pod koniec lutego br. Wtedy to prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gerdsorf (65 l.) narzekała na niskie wynagrodzenia w sądach. - Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji – powiedziała Gersdorf w wywiadzie dla onet.pl

Zobacz też: Kuriozalny wyrok sądu. Można obrażać Jana Pawła II?!

Źródło: Super Express TV
autor: Sylwester Ruszkiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: