WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Tak rośnie polska gospodarka: niskie bezrobocie, wysoka konsumpcja

Tak rośnie polska gospodarka: niskie bezrobocie, wysoka konsumpcja

18.05.2017, godz. 02:00
Mateusz Morawiecki
foto: EAST NEWS

Czy to początek rozkwitu kraju? Z danych Eurostat i GUS wynika, że Polska rozwija się w sposób ekspresowy. Produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale tego roku wzrósł aż o 4-4,1 proc. i jest to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Politycy partii rządzącej są zachwyceni, eksperci chwalą, ale i dozują nadmierny optymizm.

Jak podaje Eurostat, w całej Unii Europejskiej PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrósł średnio o. 1,7 proc. Rewelacyjnie na tle innych wypadła Polska. Nasz kraj uplasował się na wysokim drugim miejscu. Wyższy wskaźnik ma tylko Rumunia - 5,6 proc. Rząd jest zachwycony. - Duży procent w tym wzroście ma konsumpcja, a konsumpcja to jest przede wszystkim 500 plus. Na początku, kiedy program 500 plus został wprowadzony, były obawy, czy się rzeczywiście przełoży na wzrost konsumpcji. W tej chwili już widzimy, że te wyniki są bardzo dobre - oceniła premier Beata Szydło (54 l.).

Zdaniem ekonomistów na taki wzrost wpłynęło także najniższe od 26 lat bezrobocie - 7,7?proc. - Od początku roku ruszyły inwestycje, zarówno finansowane przez budżet centralny, jak i samorządy. Perspektywy na cały 2017 rok są dobre. Spodziewamy się, że szybkie tempo wzrostu z I kwartału zostanie podtrzymane w kolejnych kwartałach i w całym roku wzrost gospodarczy wyniesie ok. 4 proc. Ożywienie gospodarcze obserwujemy w całej strefie euro, naszego głównego partnera handlowego. To cieszy, bo coraz więcej polskich firm produkuje na eksport - komentuje Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.

Z kolei Andrzej Sadowski (57 l.), ekonomista i prezes Centrum im. Adama Smitha, dodaje, że jego zdaniem Polskę stać na jeszcze lepszy wynik - nawet dwucyfrowy wzrost PKB. Sadowski przewiduje, że gdybyśmy wzięli przykład właśnie z Rumunii, która już kilka lat temu obniżyła podatki i uprościła życie przedsiębiorcom, wzrost PKB byłby dużo bardziej zadowalający.

ZOBACZ: Krzysztof Gawkowski: Spada bezrobocie, ale nie liczba ubogich

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: