WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Takimi samolotami będą latać VIP-y z rządu [ZDJĘCIA]

Takimi samolotami będą latać VIP-y z rządu [ZDJĘCIA]

16.06.2017, godz. 02:00
Tym będą latać VIP-y z rządu
foto:

Pierwszy samolot dla polskich VIP-ów przyleci do Warszawy już w środę. Maszyna Gulfstream G550 trafi do służby w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. A już dziś w "Super Expressie" możecie zobaczyć, jak samoloty dla najważniejszych osób w państwie wyglądają od środka!

Polskie VIP-y będą latały samolotem Gulfstream G550, który wykorzystywany jest do transportu VIP-ów m.in. Turcji, USA, Szwecji, Arabii Saudyjskiej czy Kuwejtu. Przy przetargu zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Samolot musiał być wyposażony w nowoczesny system EVS (Enhanced Visual System), umożliwiający załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.

- Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie z 14 osobami na pokładzie, w tym bezpośrednio, bez międzylądowania, na zachodnie wybrzeże USA - czytamy na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Polska podpisała umowę na dostawę dwóch samolotów typu GulfstreamG550 w listopadzie zeszłego roku. Zgodnie z nią druga maszyna przyleci do Polski najpóźniej 15 sierpnia. MON zapłacił nie tylko za maszyny, lecz także za pakiet szkoleniowy (dla personelu latającego i technicznego), logistyczny, wsparcie w eksploatacji oraz dokumentację techniczną. - W sierpniu będą odbywać się szkolenia pilotów. Planujemy, że pod koniec 2017 r. rząd poleci już tymi maszynami - zapowiadał nam ostatnio wiceszef MON Bartosz Kownacki (38 l.). A jak będzie wyglądało przywitanie maszyny, której nadano imię "Książę Józef Poniatowski"? - Nie będzie to nadzwyczajna, wielka feta, ale godne, spokojne przyjęcie. Są pewne zwyczaje w lotnictwie, takie jak przejazd przez kurtynę wodną - powiedział polityk.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: