WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka TE PODWYŻKI szykuje ci PiS

TE PODWYŻKI szykuje ci PiS

07.10.2016, godz. 05:00
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Czeka nas droższe życie! Władza po raz kolejny sięgnie do naszych kieszeni. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przyszykowali nam serię podwyżek. Część najprawdopodobniej odczujemy już od stycznia. Wyższe kwoty zobaczymy na rachunkach za wodę i prąd. A to dopiero początek zmian.

Jeszcze nie tak dawno politycy partii rządzącej obiecywali, że nie będą podwyższać żadnych danin. Okazuje się jednak, że już od początku przyszłego roku zapłacimy więcej za prąd. Przede wszystkim dwukrotnie wzrośnie opłata przesyłowa, z 3,87 zł do 8 zł, która jest doliczana do każdego rachunku. Rocznie zapłacimy więc 96 zł zamiast 46,44 zł, czyli o 49,56 zł więcej. Do tego dojdzie podwyżka cen samego prądu związana z modernizacją elektrowni. Wprawdzie Ministerstwo Energii uspokaja, że nie przewiduje "żadnych znaczących" podwyżek, ale "Rzeczpospolita" podaje, że w średniej wielkości mieszkaniu stawki mogą wzrosnąć o 50-75 zł rocznie. W przyszłym roku zapłacimy również więcej za wodę. Ceny za metr sześcienny wody, w zależności od wielkości miasta, wzrosną od 15 do 40 gr. Zdaniem wiceministra środowiska Andrzeja Szweda-Lewandowskiego (44 l.) oznacza to, że czteroosobowa rodzina za wodę zapłaci miesięcznie ok. 2,5 zł więcej. Tymczasem Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" obliczyła, że wydatki takiej rodziny mogą wzrosnąć o wiele więcej, nawet o 80 zł w skali roku.

Z kolei od 2018 r. ma zacząć obowiązywać jednolity podatek łączący składki ZUS, NFZ oraz podatek PIT. Nowa danina ma być uzależniona od dochodów. - Ci, którzy zarabiają powyżej 100-120 tys. zł rocznie, zapłacą łącznie więcej, niż płacą teraz - zapowiedział minister Henryk Kowalczyk (60 l.) w RMF FM.

Sprawdź: Czabański zapowiada: Nowy abonament RTV już od stycznia 2017 roku

Źródło: X-NEWS
tagi: gaz PiS podwyżki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: