WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Tomasz Kalita. Rodzina. Kariera. Kim był?

Tomasz Kalita. Rodzina. Kariera. Kim był?

16.01.2017, godz. 23:05
Tomasz Kalita
foto: EAST NEWS

W ostatnich miesiącach zrobiło się głośno w mediach o Tomaszu Kalicie. Były rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyznał kilka miesiecy temu, że ma glejaka mózgu i walczy z tym nowotworem. Zaapelował do rządzących o zalegalizowanie marihuany używanej do celów leczniczych, co poskutkowało tzw. "ustawą Kality", którą jego partia złożyła już w Sejmie. Tomasz Kalita zmarł 16 stycznia 2017 roku, miał 38 lat. Cześć Jego Pamięci!

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 roku w Bielsku-Białej. Studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim. Choć zaczynał swoją działalność jako dziennikarz, to był politologiem z wykształcenia. Jak tłumaczył w swoim profilu na stronie SLD: - Na studiach politologicznych próbowałem, co prawda, szczęścia w dziennikarstwie, ale uświadomiłem sobie, że relacjonowanie wydarzeń politycznych jest nie dla mnie. Bo tak naprawdę, ja zawsze chciałem być w ich centrum. Działać.

Jak dodawał: - Gdybym musiał scharakteryzować siebie w tylko dwóch słowach, wybrałbym te: „homo politicus”. Polityka to pasja, która całkowicie zdominowała moje zawodowe życie. Swoją karierę rozpoczął w 2003 roku, gdy uczestniczył w kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Brał udział w wielu kampaniach wyborczych kandydatów na prezydenta oraz parlamentarnych. Od 2005 roku kierował zespołem programowym SLD. Jest współtwórcą podstawowego dokumentu polskiej lewicy: Konstytucji Programowej „SLD Polska Demokratyczna i Socjalna”, jak również pomysłodawcą i organizatorem wielu debat, m.in. w 10-lecie funkcjonowania Konstytucji z 1997 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Był uczestnikiem wielu spotkań i dyskusji w środowiskach progresywnych w Europie i na świecie. W latach 2008-2011 pełnił funkcję rzecznika prasowego SLD i Klubu Parlamentarnego SLD. W 2011 roku założył Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, którego jest dyrektorem. W tym samym roku został szefem zespołu doradców byłego premiera, przewodniczącego SLD Leszka Millera i doradcą wicemarszałka Jerzego Wenderlicha.

Specjalizował się w doradztwie medialnym i PR. Jak przyznawał, zawsze znajdował czas na spacery z ukochanym psem. Cenił bardzo twórczość Woody’ego Allena oraz muzykę SADE.

Jak zdradził "Superexpress TV" na początku lipca tego roku, po pierwszych operacjach zaręczył się w szpitalu ze swoją partnerką Anną Monkos (co ciekawe, to najpierw ona oświadczyła się jemu). W październiku wzieli ślub.

Tomasz Kalita zmarł 16 stycznia 2017 roku, miał 38 lat. Cześć Jego Pamięci!

Zobacz także: Cały Sejm za ustawą Kality

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: