WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Tomasz Kalita. Rodzina. Kariera. Kim jest były rzecznik SLD?

Tomasz Kalita. Rodzina. Kariera. Kim jest były rzecznik SLD?

28.08.2016, godz. 19:56
Tomasz Kalita z partnerką
Tomasz Kalita z partnerką foto: Super Express

W ostatnich dniach zrobiło się głośno w mediach o Tomaszu Kalicie. Były rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej przyznał szczerze, że ma glejaka mózgu i walczy z tym nowotworem. Zaapelował do rządzących o zalegalizowanie marihuany używanej do celów leczniczych, co poskutkowało tzw. "ustawą Kality", którą jego partia złożyła już w Sejmie. Kim jest Tomasz Kalita?

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 roku w Bielsku-Białej. Studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim. Choć zaczynał swoją działalność jako dziennikarz, to jest politologiem z wykształcenia. Jak tłumaczy w swoim profilu na stronie SLD: - Na studiach politologicznych próbowałem, co prawda, szczęścia w dziennikarstwie, ale uświadomiłem sobie, że relacjonowanie wydarzeń politycznych jest nie dla mnie. Bo tak naprawdę, ja zawsze chciałem być w ich centrum. Działać.

Jak dodał: - Gdybym musiał scharakteryzować siebie w tylko dwóch słowach, wybrałbym te: „homo politicus”. Polityka to pasja, która całkowicie zdominowała moje zawodowe życie. Swoją karierę rozpoczął w 2003 roku, gdy uczestniczył w kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Brał udział w wielu kampaniach wyborczych kandydatów na prezydenta oraz parlamentarnych. Od 2005 roku kierował zespołem programowym SLD. Jest współtwórcą podstawowego dokumentu polskiej lewicy: Konstytucji Programowej „SLD Polska Demokratyczna i Socjalna”, jak również pomysłodawcą i organizatorem wielu debat, m.in. w 10-lecie funkcjonowania Konstytucji z 1997 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Był uczestnikiem wielu spotkań i dyskusji w środowiskach progresywnych w Europie i na świecie. W latach 2008-2011 pełnił funkcję rzecznika prasowego SLD i Klubu Parlamentarnego SLD. W 2011 roku założył Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, którego jest dyrektorem. W tym samym roku został szefem zespołu doradców byłego premiera, przewodniczącego SLD Leszka Millera i doradcą wicemarszałka Jerzego Wenderlicha.

Zna dobrze język angielski. Specjalizuje się w doradztwie medialnym i PR. Jak przyznaje, zawsze znajduje czas na spacery z ukochanym psem. Ceni bardzo twórczość Woody’ego Allena oraz muzykę SADE.

Jak zdradził "Superexpress TV" na początku lipca tego roku, po pierwszych operacjach zaręczył się w szpitalu ze swoją partnerką Anną Monkos (co ciekawe, to najpierw ona oświadczyła się jemu). W październiku wezmą ślub, do którego trwają obecnie przygotowania.

Tomaszowi Kalicie życzymy przede wszystkim zdrowia i szczęścia!

Polecamy również nasz reportaż i rozmowę z byłym posłem i jego narzeczoną!

Zobacz także: Cały Sejm za ustawą Kality

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: