WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka TOTALNA INWIGILACJA?! Resort Ziobry chce łatwiejszych podsłuchów dla służb

TOTALNA INWIGILACJA?! Resort Ziobry chce łatwiejszych podsłuchów dla służb

07.11.2016, godz. 10:59
PODSŁUCH
PODSŁUCH foto: Super Express

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wzmocnić uprawnienia służb. Rozwiązania, które mają być wprowadzone "tylnymi drzwiami" w teorii mają pomóc w walce z gangsterami, jak jednak zauważono, mogą one też posłużyć do inwigilowania zwykłych obywateli.  Resort Zbigniewa Ziobry postanowił przyznać służbom nowe, rozległe uprawnienia dotyczące zakładania podsłuchów, nagrywania prywatnych rozmów telefonicznych, kontrolowania e-maili czy śledzenia internetowej aktywności. Drogę ku temu otwiera nowa wersja projektu dotyczącego konfiskaty rozszerzonej. O sprawie informuje Dziennik.pl.

 

 

 

Według założeń projektu pozwolić ma on na przejmowanie majątków, jakich często przez lata dorobili się przestępcy. Problem w tym, że projektowane regulacje dotyczące podsłuchów rykoszetem mogą uderzać również we właścicieli firm prowadzących swoją działalność zgodnie z prawem. Ponadto podsłuchiwane będą też mogły być osoby prywatne, których związek z majątkiem przestępczym polegałby na tym, że np. kupiły kradziony samochód (mogąc o tym nie wiedzieć). Uprawnienia służb mają być nawet większe, niż w szeroko oprotestowanej ustawie antyterrorystycznej.

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu przestępstw, w przypadku których służby jeszcze przed wszczęciem śledztwa będą mogły prowadzić kontrolę operacyjną. Będzie ona dopuszczalna także w przypadku podejrzenia, że doszło do złożenia nieprawdziwego zeznania lub fałszywego oskarżenia, tworzenia fikcyjnych dowodów czy utrudnienia prowadzenia śledztwa.

Służby będą mogły więc zakładać podsłuchy, kiedy tylko uznają, że jest to konieczne do namierzenia majątku gangsterów. Tymczasem zdaniem ekspertów, projektowane zmiany pozwolą na inwigilowanie – i to na długo przed formalnym wszczęciem śledztwa – nie tylko podejrzanych o oszustwo, lecz także osób, które miały choćby przypadkowy kontakt z majątkiem pochodzącym z przestępstwa.

Zobacz także: Będzie NOWY przedmiot szkolny? Tego chce Macierewicz

 

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: