WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka WYZWISKA i PYSKÓWKA na komisji smoleńskiej. Dlaczego Macierewicz wyszedł ze spotkania? [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

WYZWISKA i PYSKÓWKA na komisji smoleńskiej. Dlaczego Macierewicz wyszedł ze spotkania? [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

21.10.2016, godz. 16:56
Wrak Tu-154M
Wrak Tu-154M foto: Super Express

Trwa posiedzenie komisji sejmowej komisji obrony narodowe ws. ustaleń podkomisji smoleńskiej. Komisja przedstawia ustalenia, do których doszła od początku działania, czyli od lutego. Członkowie komisji informują o katastrofie, nie szczędzą drastycznych szczegółów. Na posiedzeniu komisji nie zabrakło ministra Antoniego Macierewicz. RELACJA na ŻYWO.

Posiedzenie komisji rozpoczęło wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który nie szczędził gorzkich słów pod adresem tych, którzy wcześniej zajmowali się katastrofą smoleńską. - Dzięki podkomisji wali się gmach smoleńskiego kłamstwa poprzedników - mówił i dodał, że raport komisji Millera nie różnił się zbytnio od tego stworzonego przez komisję pod przewodnictwem Tatiany Anodiny. Dodał też, że na zakończenie obrad przedstawione zostaną fragmenty nagrania ze Smoleńska, przedstawiającego spotkanie i rozmowę m.in. Tuska i Putina. Będzie to nagranie, o którym kilka dni temu Macierewicz mówił w wywiadzie.

Tuż po szefie MON głos zabrała wdowa smoleńska, Ewa Kochanowska, która w katastrofie straciła męża prof. Januszu Kochanowskim, Rzecznika Praw Obywatelskich. To co mówiła zawierało szokujące informacje. Jak opowiadała, że do  Polski docierały trumny bez dokumentacji, już w Moskwie rodziny ofiar miały wątpliwości czy w trumnach są ich bliscy. Niekiedy zgadzała się tylko płeć. - Wszyscy wychodziliśmy z oględzin z przekonaniem "matko, to nie jest mój zmarły" - powiedziała. Dodała, że szczątki ofiar były wymieszane z niedopałkami papierosów, poszarpanymi kawałkami odzieży. Również szokujące opisy dotyczące ciał ofiar przedstawili członkowie sejmowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej.  Dowiedzieliśmy się, że niektóre ciała były rozerwane na dziesięć kawałków, tak było z ciałami z salonki nr 3, jedno z ciał było w pięciu kawałkach, w pięciu różnych sektorach samolotu. Przed odtworzeniem filmu ze Smoleńska Macierewicz mówi, że Putin przedstawił Tuskowi informacje, które już posiadał na temat katastrofy.

16.55 Spotkanie w podkomisji sejmowej dobiegło końca.

16.45

16.10 Głos komentatora "Super Expressu"


16.00 Antoni Macierewicz opuścił posiedzenie komisji smoleńskiej i pojechał na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

W. Berczyński - badamy skutki, ponieważ bez tego nie da się poznać przyczyny #katastrofasmoleńska #Sejm @MON_GOV_PL pic.twitter.com/02eXEUZLv2

15.55 Prof. Wacław Berczyński: - Dwa nadpalone ciała znaleziono w strefie, gdzie nie było ognia.

15.45 Poseł PO zabrał głos w sprawie słów Antoniego Macierewicza:

 

15.40


15.30 - Problem z raportem Millera jest taki, że z różnych powodów, komisja Millera nigdy nie badała miejsca wypadku. Nie ma takiego materiału, który związny jest z rzeczywistym badaniem terenu w Smoleńsku. A to dlatego, że komisja powstała 5 dni po katastrofie ze złamaniem prawa - powiedział Antoni Macierewicz.

 

15.20 Komentarze publicystów:

15.13 Głos zabrał Stefan Niesiołowski, poseł Europejskich Demokratów. Broni on Ewy Kopacz, którą wcześniej wielokrotnie atakował Antoni Macierewicz. - Na jakiej podstawie twierdzi pan, że komisja Millera przepisała raport Anodiny? - zapytał były poseł PO. - Róbcie ekshumacje tych ofiar, których rodziny się na to zgadzają - zaapelował. - Ja nie mam nic przeciwko ekshumacjom, ale warunek jest jeden: zgoda rodzin - stwierdził parlamentarzysta.

15.11 - Czy jesteście państwo przedstawić chociaż jeden powód, który podważyłby prace komisji Jerzego Millera? - zapytał poseł PO.

15.05 Cezary Tomczyk zaatakował Antoniego Macierewicza:14.55 Polityk Marek Borowski na Twitterze:

14.53 Sterylność kokpitu komentuje na Twitterze Maciej Lasek, były szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych:

14.50 - Kokpit nie musi być sterylny - odpowiada na pytania Kierwińskiego przewodniczący komisji Berczyński.

14.45 Berczyński odpowiada: - Nie byliśmy na miejscu katastrofy, bo do tej pory nie mamy zgody Rosjan. (...) W kokpicie nie było generała Błasika.

14.40 Na pytania odpowiada Wacław Berczyński: - Odpowiem na pytania, na które mogę odpowiedzić bez inwektyw.

14.36 - Polacy ręka w rękę, u boku Rosjan brali udział w sekcjach, wierzyliśmy w to, bo byliśmy naiwni. Myśleliśmy, że bronikli naszych spraw, a obronili naszego przecwinika - mówi poseł Andrzej Melak z PiS.

14.35 Takie oto rozmowy prowadzone są w czasie obrad komisji:

14.30 Głos zabiera poseł Melak, brat ofiary katastrofy.

14.26 Polityk PO pyta o wybuchy: - Pytam pana Berczyńskiego, ale pewnie odpowie pan Macierewicz, bo wiadomo, komisja jest niezależna. Jako laik pytam: podczas loty jak jest wybuch to dochodzi do braku zasilania, to skąd w takim razie zapis z czarnej skrzynki? To skąd w takim razie znamy zapis katastrofy do końca, włącznie z emocjonalnymi okrzykami pilotów? - mówi Paweł Suski.

14.23 Macierewicz ostro do Kierwińskiego: - Ma pan gwarantowany występ u pani Olejnik i gwarantowany tytuł "kłamcy roku"!

14.20 Tymczasem Nowoczesna apeluje do ministra i prokuratora Zbigniewa Ziobry, by w kwestii ekshumacji smoleńskich uszanowano wolę rodzin ofiar:

14.15 Macierewicz odpowiada Kierwińskiemu: - Muszę Państwu przedstawić prawdę na temat tych nieprawdopodobnych kłamstw.

14.07 Kierwiński do Macierewicza: - Robi pan politykę na tej strasznej katastrofie.

14.05 Na Twitterze Ministerstwa Obrony Narodowej został opublikowany fragment rozowy Tusk - Putin:

14.02 Poseł pyta, czy ktoś z komisji był na miejscu katastrofy. I przypomina, że PiS obiecywało w kampanii wyborczej, że wrak tupolewa jak najszybciej wróci do Polski.

13.59 Kierwiński oburza się, że w jego kierunku lecą wyzwiska i inwektywy.

13.55

13.52 - Czy pan wie o czym pan mówi? Czy tak się pan zapatrzył w te nieprawdy, które głosi? (...) Prezentowane wyniki były już w raporcie Millera, to oczywiste manipulacje - pyta Macierewicza Kierwiński.

13.50 Czas na dyskusje posłów. Pierwszy występuje poseł Kierwiński i zarzuca, że to kpina, skoro szef MON ogłasza najpierw co przedstawi komisja. A nie robi tego przewodniczący.

13.45 Nagranie jest komentowane na Twitterze:

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: