WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ustawa Kality pomoże setkom tysięcy cierpiących

Ustawa Kality pomoże setkom tysięcy cierpiących

20.08.2016, godz. 07:00
Ustawa Kality pomoże setkom tysięcy cierpiącym
foto:

Tomasz Kalita (37 l.), były rzecznik SLD, zmagający się z rakiem mózgu, rozpoczął walkę o dostęp do leczniczej marihuany. Walczy nie tylko o leki dla siebie, ale też dla setek tysięcy chorych cierpiących nie tylko na różne nowotwory. W tej sprawie Tomasz Kalita wraz z szefem SLD Włodzimierzem Czarzastym (56 l.) zaprezentował wczoraj w formie petycji ustawę, którą Sojusz przesłał do Sejmu.

Wiadomość o tym, że choruje na wyjątkowo złośliwego raka - glejaka, spadła na Tomasza Kalitę niespodziewanie. W leczeniu pomocne byłoby zastosowanie terapii z wykorzystaniem oleju z marihuany. Ale obecne przepisy nie pozwalają na jej legalne zastosowanie, dlatego cierpiący na raka, żeby uśmierzyć ból, muszą omijać prawo. W imieniu ich i swoim Kalita zaprezentował projekt ustawy dopuszczający leczenie marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny. - Oprócz tego, że poddałem się standardowym, konwencjonalnym metodom, bo jestem po sześciu tygodniach radio- i chemioterapii, chciałbym zwiększać, jak każdy, możliwości swojego leczenia metodami niekonwencjonalnymi. To mi się odbiera, to prawo mi się odbiera. Każdy na moim miejscu skorzystałby z wszelkich dostępnych metod. Niestety, w Polsce skazuje się nas na to, żebyśmy biegali po Warszawie i szukali dilerów tego oleju, tak naprawdę nie wiedząc, co dostaniemy - mówił Kalita na konferencji.

Dziś 13 krajów Europy zezwala na użycie marihuany medycznej. - Mam nadzieję, że i w Polsce już niedługo będzie to dozwolone i pomoże setkom tysięcy chorych w ich walce z cierpieniem - dodaje Tomasz Kalita. Teraz od klubów parlamentarnych zależy, czy tą ustawą zajmą się posłowie.

Zobacz też: Ładny gest SLD względem chorego byłego rzecznika- złożą w Sejmie "ustawę Kality"

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: