WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Wałęsa BEZ OCHRONY BOR poza krajem

Wałęsa BEZ OCHRONY BOR poza krajem

12.10.2016, godz. 19:46
LECH WAŁĘSA
LECH WAŁĘSA foto: EAST NEWS

Byłym prezydentom przysługuje ochrona Biura Ochrony Rządu, niczym cień chodzą za byłym prezydentem Lechem Wałęsą funkcjonariusze BOR. Do tej pory ochrona wyjeżdżała z Wałęsą także na zagraniczne podróże, ale teraz to się zmieniło. Jak powiadomił w Internecie syn Wałęsy, Jarosław Wałęsa, jego tata nie jest już ochraniany przez BOR poza Polską.

Syn Wałęsy powiedział, że jak dotąd wraz z Lechem Wałęsą poza Polskę wyjeżdżał jeden oficer Biura Ochrony Rządu. I chociaż za pobyt funkcjonariusza musiał płacić były prezydent, to przynajmniej miał zapewnioną ochronę: - Była zasada taka, że BOR nie płaci za te podróż, czyli mój ojciec musiał zapłacić za samoloty i hotele, ale ochrona była zapewniona. Teraz zostało to odebrane - wyznał w rozmowie z radiem RMF Jarosław Wałęsa. A na swoim Twitterze napisał: - Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać ile złej woli jest w tych ludziach. Odebrano ochronę BORu mojemu ojcu podczas podróży zagranicznych.

Czytaj: Kolejny dziennikarz OPUSZCZA TVP! Michał Siegieda ZWOLNIONY

Pod wpisem młodego Wałęsy rozgorzała dyskusja. Niektórzy zaczęli zarzucać, że to niewłaściwe, by na prywatne wyjazdy byłego prezydenta wyjeżdżał oficer BOR. Według przepisów byłemu prezydentowi przysługuje ochrona BOR, ale na terenie kraju. Na co Jarosław Wałęsa odpowiedział: - Byłemu prezydentowi przysługuje ochrona w kraju, za granicą podróże opłacano z prywatnych pieniędzy. Nie było łamania prawa - podkreślił i dodał, że na takie rozwiązanie pozwolenie wydały władze BOR.

Rzecznik BOR Natalia Markiewicz na Twitterze: - Ustawa o BOR oraz ustawa o uposażeniu byłych prezydentów gwarantuje byłym głowom państwa ochronę na terenie RP. Poprzednie kierownictwo BOR rozszerzyło tenże zakres - co generowało ogromne koszty - niewspółmierne do zagrożeń. Przywracamy stan zgodny z prawem, a działania podejmowane na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa byłym prezydentom pozostaną na najwyższym poziomie. Rezygnujemy z ochrony obligatoryjnej. Jednak jeżeli analiza zagrożeń wykaże iż takie zagrożenie istnieje - co stanowi uzasadnioną przyczynę- ochrona będzie poszerzona poza granice RP.

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: