WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Waszczykowski ODRADZA Tuskowi kandydowanie na szefa RE

Waszczykowski ODRADZA Tuskowi kandydowanie na szefa RE

29.11.2016, godz. 12:02
Waszczykowski ODRADZA Tuskowi kandydowanie na szefa RE
foto: Fotomontaż SE.pl

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej" w którym jednoznacznie stwierdził, że Donald Tusk nie powinien kandydować na szefa RE, ponieważ nie popiera go polski rząd. Jak stwierdził, sam nie miałby odwagi kandydować w takiej sytuacji. O co PiS ma mieć pretensje do Tuska? Według szefa MSZ nie zadbał on m.in. o stanowiska dla Polaków w swoim otoczeniu Radzie Europejskiej.

 

Waszczykowski uważa, że Polska nie ma żadnych korzyści z obecności Tuska na tym prestiżowym stanowisku. Jak wyliczał: - Polska nie odnosi żadnych korzyści z funkcjonowania Tuska na tym stanowisku. Mógłby dzielić się z nami informacjami, ostrzegać, lobbować za interesem Polski, ale my tego nie odczuwamy. Mógłby wciągać Polaków do struktur europejskich. Lobbować za nimi. Czy inni politycy na wysokich unijnych stanowiskach nie pociągają za sobą swoich ludzi? Proszę zobaczyć, kto pracuje w otoczeniu pani Federiki Mogherini. Również w otoczeniu Junckera, Schulza i innych. Nas nie ma na takich wpływowych stanowiskach.

Szef MSZ wytknął Tuskowi, że nie ma żadnych osiągnięć. Jak mówił: - Jak do tej pory nie mamy za co go poprzeć. Jego ostatnia wizyta w Polsce nie przyniosła niczego. Uczestniczyłem w rozmowie z panią premier i niczego się nie dowiedziałem. Żadnych korzyści z tego nie odnieśliśmy.

Na koniec Waszczykowski bardzo jednoznacznie ocenił chęci kandydowania Tuska na drugą kadencję. Stwierdził on mianowicie, że: - Nie wyobrażam sobie, żeby polski polityk mógł aplikować na unijne stanowisko bez poparcia własnego państwa. Ja bym się na jego miejscu nie odważył. Nie powinien się ubiegać o to stanowisku bez poparcia rządu. To nie o nas by świadczyło, ale o Donaldzie Tusku, jeśliby zabiegał o funkcję międzynarodową bez poparcia własnego państwa.

Słowa te bardzo krytycznie ocenił Tomasz Lis, który napisał na Twitterze:

 

 

Zobacz także: Badał katastrofę smoleńską, PiS chce go pozbawić doktoratu? Tak twierdzi poseł PO

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: