WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Waszczykowski walczy, by mali Polacy mówili po polsku w... irlandzkich szkołach

Waszczykowski walczy, by mali Polacy mówili po polsku w... irlandzkich szkołach

24.11.2016, godz. 11:47
WITOLD WASZCZYKOWSKI
WITOLD WASZCZYKOWSKI foto: Super Express

Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski spotkał się z irlandzką Polonią w Dublinie. Zadeklarował tam nieoczekiwanie, że chciałby, aby do tamtejszych szkół wprowadzony został język polski. Jak stwierdził, planuje podjąć ten temat razem z irlandzkim ministrem edukacji.

 

 

Waszczykowski udał się do stolicy Irlandii na dwudniową wizytę. W środowy wieczór, tuż po przybyciu na miejsce, spotkał się w rezydencji ambasadora RP z przedstawicielami irlandzkiej Polonii. Chwalił on przebywających tam na emigracji Polaków, mówiąc, że chcą oni utrzymywać więzi z Polską. Jak mówił: - Domagacie się współpracy, opieki kraju, domagacie się instytucji kulturalnych. () To jest zrozumiałe i to cieszy (), że chcecie państwo utrzymać kontakt z kulturą polską, z językiem.

W związku z tą wypowiedzią dodał, że w trakcie czwartkowej rozmowy z szefem irlandzkiego resortu edukacji Richardem Brutonem poruszy temat "możliwości rozszerzenia szkolnictwa polskiego" oraz "wprowadzenia języka polskiego do szkół irlandzkich". W jego opinii: - Te dziesiątki tysięcy Polaków mieszkających tutaj, w Irlandii, zasługują na to, aby ich dzieci, jeśli chcą, kształciły się również w języku polskim; o to będę zabiegał.

Do kwestii tej odnieśli się również przedstawiciele polskich organizacji, które "od dłuższego czasu" lobbują na rzecz wprowadzenia polskiego do szkół irlandzkich. Jak mówił Wojciech Kostka z Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego: - Nadarza się obecnie olbrzymia szansa na to, aby to się ziściło, dlatego że rząd irlandzki właśnie zdecydował, iż w nowej strategii ds. nauczania języków obcych będą dodane nowe języki, m.in. język polski oraz litewski.

Warto przypomnieć, że Polacy w Irlandii stanowią największą mniejszość narodową - według różnych szacunków mieszka ich tam od 110 do nawet ok. 150 tys. - a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

Zobacz także: Policja nie chce, aby interwencje funkcjonariuszy były nagrywane!
Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: