WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ustawa antyaborcyjna - debata w Sejmie ROZPOCZĘTA! Oba projekty przejdą dalej? RELACJA

Ustawa antyaborcyjna - debata w Sejmie ROZPOCZĘTA! Oba projekty przejdą dalej? RELACJA

22.09.2016, godz. 20:47
Z Sejmu zniknęła kamera, która wisiała nad PiS! Przypadek?
foto: Fotomontaż SE.pl

Ustawa antyaborcyjna będzie dziś tematem debaty w Sejmie. Na czwartek zaplanowane są czytania dwóch skrajnie różnych obywatelskich projektów ustaw o aborcji. Jeden chce zliberalizować obowiązujące przepisy o aborcji, a drugi bardzo je zaostrzyć i zakazać aborcji. Temat wzbudza kontrowersje, także wśród polityków. Czeka nas więc prawdziwa sejmowa burza dotycząca ustawy antyaborcyjnej!

Tematem numer jeden w Sejmie jest w czwartek ustawa antyaborcyjna. W Sejmie odbędą się dziś pierwsze czytania dwóch obywatelskich projektów ustaw dotyczących aborcji. Jeden stworzony przez komitet "Stop aborcji" chce, by obecnie obowiązujący od lat kompromis aborcyjny został zmieniony, a aborcja całkowicie zakazana. Co oznacza, że proponuje on, by aborcji nie można było dokonać także w trzech wyjątkowych przypadkach: jeśli życie lub zdrowie matki jest zagrożone, gdy ciąża powstała w wyniku czyny zabronionego oraz jeśli istnieje trwałe i ciężkie uszkodzenie płodu. Twórcy projektu chcą zakazać aborcji, a także wprowadzić kary za jej popełnienie: dla matki i dla przeprowadzającej aborcję lekarza. Dla nich najważniejsza jest pełna ochrona życia. Drugi projekt powstały z inicjatywy "Ratujmy kobiety" i jest zupełnie inny. Projekt ten proponuje liberalizacje prawa aborcyjnego i przewiduje, by kobieta miała prawo do przeprowadzenia aborcji nawet do 12 tygodnia ciąży. Potem aborcja byłaby dopuszczalna w takich samych przypadkach, jak jest obecnie. RELACJA z dnia sejmowej debaty o aborcji.

ABY ODŚWIEŻYĆ KLIKNIJ F5:

20:44 Obecnie toczą się rozmowy o projekcie dotyczącym in vitro. Głosowania w sprawie projektów aborcyjnych w dniu jutrzejszym. Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Na koniec hit z sejmowej mównicy (trzeba dbać o należytą wymowę):

 

 

19:48 Teraz czas na Nowacką. Jak mówi: - To na czym nam zależy, by w Polsce kobiety były bezpieczne, dzieci rodziły się kochane, a aborcje były jak najrzadsze. Tu jesteście, by stanowić prawo, które nie tylko będzie komfortowe dla waszych sumień. Państwo jest dla nas wszystkich, nie tylko dla ultrakonserwatystów. Wokół naszego projektu narosło wiele mitów i wątpliwości, które być może wynikają z uprzedzeń. Tymczasem smutna refleksja:

 

 

19:39 Małgorzata Kidawa-Błońska przejmuje dowodzenie. Pytania posłów się zakończyły, na początek odpowiada na nie Joanna Banasiuk ze "Stop Aborcji".

19:27 Kolejny smakowity kąsek z sali obrad:

 

 

18:45 Pytania posłów na bieżąco komentowane są w Internecie:

 

 

18:29 Barbara Dolniak nie daje sobie w kaszę dmuchać, gdy poseł przekracza przewidziany czas na pytanie:

 

 

18:02 Pora na pytania. 68 osób zapisało się do pytań w debacie o aborcji. Tymczasem pod Sejmem:

 


17:54 W imieniu koła Wolni i Solidarni na mównicy pojawia się Kornel Morawiecki. Zapowiada głosowanie według własnego sumienia. Następnie niezrzeszony Robert Winnicki broni życia i porównuje dane z Wielkiej Brytanii i Polski. "Propaganda antyaborcyjna oparta jest na kłamstwie", zaś Polska jest jednym z ostatnich obrońców życia.

 


17:51 W imieniu koła Europejskich Demokratów przemawia Michał Kamiński. Uważa, że w tej sprawie powinno dojść do referendum ogólnonarodowego. Jak mówi, jego koło zagłosowałoby wówczas prywatnie na obecnie obowiązujący kompromis aborcyjny. Wsparł go później Jacek Protasiewicz.

17:43 Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL zapewnia, że jego klub jest za ochroną życia. Apeluje o chłodne głowy w dyskusji na temat aborcji. Wytyka błędy w obu projektach i przywołuje słowa papieża Franciszka, które wygłosił on podczas ŚDM. Pyta, czy inicjatorzy "Stop aborcji" są w ogóle skłonni złagodzić swój projekt w paru kwestiach. Ocenił, że nie w porządku jest to, że PiS skierował liberalny wniosek "Ratujmy kobiety" (mimo, że podkreślili, że w większości są mu przeciwni) do dalszych prac i on jest za jego odrzuceniem.

17:30 W imieniu Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus mocno krytykuje projekt ustawy "Stop aborcji" i apeluje o jego odrzucenie już w pierwszym czytaniu. Następnie przemawia jej koleżanka, Joanna Schmidt podtrzymując jej stanowisko. Tymczasem internauta nawiązał do niedawnego wydarzenia:

 

 

17:24 Przemawia Joanna Mucha z PO. Jest za kompromisem sprzed 23 lat. Mocno krytykuje projekt "Stop aborcji" i usprawiedliwia projekt "Ratujmy kobiety". Podkreśla również, że w partii nie będzie dyscypliny partyjnej. Po niej szybko wystąpiła Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, zapowiadając, że klub ten nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie i szanuje pluralizm swoich posłów. Na TT przypomniano również legendarny cytat Reagana:

 

 

17:12 Przemowę rozpoczyna Monika Wielichowska z PO. Krytykuje oba projekty i uważa, że obowiązujący kompromis aborcyjny jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Przywołuje przy tym słowa Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy uważali, że kompromisu aborcyjnego nie należy zmieniać. Zdarzała się też wpadka ze słowem "arytmetyczna" oraz:

 

17:01 Rozpoczyna się dyskusja parlamentarna (obrady prowadzi Barbara Dolniak), zaczyna Tomasz Latos z PiS. Zapowiada brak dyscypliny partyjnej w tej kwestii w swojej partii. Oba wnioski PiS jest skłonny skierować do dalszych prac w komisjach (bez odrzucenia w pierwszym czytaniu, jak czyniła to niegdyś PO). Zaznaczył jednak, że nie wspierają projektu, który przedstawiała Nowacka.

16:59 O 17 ma się rozpocząć pod Sejmem "Czarny protest". Tymczasem ciekawie wystąpienie Nowackiej skomentował Marek Jurek, pisząc: - Słucham Pani Nowackiej i nie rozumiem, dlaczego jej zdobyczy społecznej nie było 50 lat temu w żadnym demokratycznym państwie.

 


16:53 Istotnie, trzeba przyznać, że monolog Nowackiej trwa już 30 min:

 

 

16:46 Dziennikarka "Gazety Wyborczej" nie jest przekonana do tez Nowackiej:

 

 

16:40 Nowacka przekonuje: - Projekt prawicowych fanatyków to ogromne zagrożenie dla swobód obywatelskich. My nie chcemy piekła kobiet. Druga opcja ro stan obecny, czyli zgniły kompromis. Efektem tego kompromisu jest ogromne podziemie aborcyjne, jest przerywanych nawet 400 tysięcy ciąż. Takiego kompromisu nie chcemy. Jest trzecia możliwość – wprowadzenie rozwiązań, które funkcjonują w większości państw Unii Europejskiej. Nie ma naszej zgody na państwo, w którym kobieta, która poroni, trafi do więzienia. Efektem działania podziemia aborcyjnego są dziesiątki tysięcy nielegalnych aborcji. My chcemy, żeby w Polsce było po prostu normalnie, żeby Polki czuły się bezpiecznie i mogły szczęśliwie i godnie rodzić dzieci. Czy wzorem dla Polski ma być Salwator, Gwatemala? Efektem zaostrzenia prawa aborcyjnego może być to, że 300 tysięcy Polek może trafić do wiezienia. Takiej Polski chcecie?

16:24 Teraz projekt "Ratujmy kobiety" przedstawia Barbara Nowacka. Jak mówi: - 300 tysięcy kobiet może trafić do więzienia. Takiej Polski chcecie? Frekwencja na sali nie powala:

 


16:07 Rozpoczyna się debata. Na początek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Przedstawicielka "Stop Aborcji", Joanna Banasiuk przekonuje do całkowitego zakazu aborcji. Jak mówiła: - W krótkim czasie 600 tysięcy wyborców wyraziło wolę, byście stanęli w obronie Polaków: dzieci i kobiet. Aborcja to rzeź niewinnych dzieci, to piekło kobiet i moralna kompromitacja mężczyzn. Pierwszym, który dopuścił aborcję w Polsce, był Hitler.

 


15:34 Przed Sejmem dalej demonstrują obrońcy życia:

 

 

15.00 Na czym polega proporzycja ustawy "Ratujmy kobiety"?

*do 12. tygodnia ciąży aborcja byłaby dozwolona

* po tym czasie dopuszczona byłaby w przypadkach takich, jak jest obecnie;

- aborcja byłaby dopuszczalna do 24. tygodnia ciąży, jeśli wykryte zostałyby ciężkie i nieuleczalne wady płodu

- gdyby ciąża była wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu aborcji można byłoby dokonać do 18. tygodnia ciąży

- bez ograniczeń aborcja byłaby dozwolona, gdyby choroba dziecka była nieuleczalna i nie pozwalała na samodzielne życie

 

14.55 Patryk Jaki powiedział, że jego zdaniem nie powinno być aborcji eugenicznej: - Ja osobiście jestem zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji, ale powiem, że będę się cieszył, jeżeli uda nam się zrobić malutki krok do przodu - mianowicie zakazać aborcji eugenicznej - wyznał wiceminister sprawiedliwości. I dodał, że abortowanie dziecka ze względu na jego niepełnosprawność jest barbarzyństwem.

14.40 W Sejmie rozmawiała dziś z dziennikarzami Barbara Nowacka, która będzie występować jako przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej: - Aby zlikwidować podziemie aborcyjne trzeba liberalizacji prawa, edukacji seksualnej i dostępnej antykoncepcji - mówiła Nowacka.

14.00 O co chodzi w projektach ws. aborcji? Czego dotyczy projekt ustawy antyaborcyjnej?

* całkowity zakaz aborcji (nawet jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie matki, płód jest całkowicie i nieodwracalnie uszkodzony, albo jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu - obecne przepisy, czyli tzw. kompromis aborcyjny dopuszcza przeprowadzenie aborcji właśnie w tych wypadkach)

* odpowiedzialność karną dla lekarze, który przeprowadzi aborcję

* odpowiedzialność karna dla matki, która dopuści się aborcji

* kara za aborcję: dla lekarza i matki, wynosiłaby od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, jeśli działanie było umyśle

* jeśli działanie lekarza było nieumyślne, kara pozbawienia wolności wyniesie do 3 miesięcy

* jeśli do śmierci nienarodzonego dziecka dopuściłaby matka, sąd będzie mógł złagodzić jej karę albo jej nie nałożyć

* jeżeli kobieta dopuściła się śmierci dziecka nieumyślnie, to wtedy nie będzie podlegać karze

* w projekcie jest też mowa o badaniach, których przeprowadzenie może zaszkodzić dziecku, a nawet spowodować jego śmierć, to wtedy lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej

 

13.35 Ksiądz Małkowski w rozmowie z Telewizją Republika powiedział, że ci, którzy są za dopuszczaniem aborcji nawet w szczególnych przypadkach, pójdą do piekła: - Prawo do życia dotyczy wszystkich ludzi. Ci co są za aborcją w jakimkolwiek przypadku, jeżeli wierzą niech wiedzą, że idą prostą drogą do piekła. Mogą się na tej drodze zatrzymać, zawrócić, ale jeżeli nie chcą to nieuchronnie czeka ich gehenna wieczności. Po drodze chcą stworzyć swego rodzaju piekło na ziemi, bo tam gdzie życia ludzkiego się nie szanuje, jako ludzkiego, gdy człowiek jako człowiek się nie liczy, musi mieć jakieś dodatkowe kwalifikacje, żeby był wzięty pod uwagę i chroniony przez prawo stanowione. To jest rodzaj piekła na drodze do piekła.

13.20 Nowoczesna znów na czarno

12.05 Na Twitterze Wanda Nowicka grzmi, że minister zdrowia powinien zostać zdymisjonowany. Dlaczego? Konstanty Radziwiłł powiedział, że aborcja to nie jest kwestia zdrowia. - Min. Zdrowia który uważa że rep. zdrowia kobiet jest kwestią światopoglądu to Skamielina Powinien być zdymisjonowany - oburzyła się Nowicka.

11.45 O 17.00 przed Sejmem mają spotkać się zwolennicy jednej i drugiej propozycji ustawy antyaborcyjnej. Pojawią się zwolennicy Czarnego protestu, a także całkowitej obrony życia.

11.00 O ustawie antyaborcyjnej w radiu RMF FM mówiła posłanka Schuering-Wielgus. Na czym przyłapał ja dziennikarz? - Natomiast my jako Nowoczesna mówimy o tym, że każda kobieta powinna mieć wybór CZYTAJ WIĘCEJ

10.05 SLD przyłącza się do Czarnego protestu, który wczoraj inicjowała partia Razem. Ale oprócz czarnych wstążek i strojów, SLD pokazuje - trumnę!

09.40 Robert Winnicki apeluje:

09.00 Na Twitterze aborcja to dziś głowny temat: - Dzisiejsze debaty sejmowe (aborcja, in vitro) to duży sprawdzian opozycji, nie rządzących - napisał dziennikarz Michał Celiński.

08.00 W rozmowie z Robertem Mazurkiem w radiu RMF FM Joanna Scheuring-Wielgus skomentowała dzisiejszą sejmową debatę nad projektami ws. aborcji. - Prawo powinno być jak wygodne buty. Nie powinno nas uwierać, powinno być prawem, które jest dla każdego - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Zobacz: Posłanka PO ćwiczy na rurze [ZDJĘCIE]

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: