WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Więcej pieniędzy na leki dla seniorów

Więcej pieniędzy na leki dla seniorów

08.09.2016, godz. 14:45
Przewodnik Finansowy III. Nowe banknoty: bezpieczniejsze i trwalsze
foto: SHUTTERSTOCK

Seniorzy 75 plus od tygodnia nie muszą płacić za część leków w aptekach. Ale w przyszłym roku mogą być jeszcze bardziej zadowoleni. Minister zdrowia zamierza bowiem wydać na darmowe leki prawie połowę więcej niż dziś.

564 mln zł - tyle zaplanowano na program bezpłatnych leków w projekcie budżetu państwa na 2017 rok. Na miesiąc wypadnie więc ok. 47 mln zł. Dziś jest to ok. 31 mln zł. To oznacza, że lista bezpłatnych leków może być znacznie dłuższa niż teraz, więc seniorzy będą bardziej zadowoleni z programu 75 plus. Niestety, w pierwszym tygodniu jego obowiązywania otrzymaliśmy w redakcji wiele sygnałów od rozżalonych seniorów, że nadal płacą sporo w aptekach. - Mam już 80 plus, jestem po po wielu operacjach, choruję na prostatę i w moim przypadku raptem nie zapłacę za dwa leki na sumę 8,88 zł miesięcznie - żali się Czytelnik z Wielkopolski. - Wydaję na lekarstwa ok. 50 zł mniej. Ale i tak wciąż są leki, które kosztują, i to dużo - mówi Zofia Lancman (75 l.), emerytka z Sobótki, k. Wrocławia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (58 l.) tłumaczył wielokrotnie, że pierwsza lista jest celowo taka skromna, bo z czasem łatwiej będzie coś dodać, niż zabierać. Po starcie programu obiecał także, że następna lista darmowych leków będzie znacznie dłuższa. - Będziemy robić maksimum wysiłku, żeby negocjować odpowiednie możliwości umieszczenia tam większej liczby leków - obiecał minister. Następnej listy "S" należy się spodziewać od listopada. Kolejny wykaz, w styczniu, powinien być już o wiele bogatszy niż obecnie.

Zobacz: Kaczyński i Orban jednym głosem: W UE potrzebne są zmiany kulturowe

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: