WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Wieści z Regionu. Śląsk. Mikołajki – dzień małych radości

Wieści z Regionu. Śląsk. Mikołajki – dzień małych radości

25.11.2016, godz. 07:33
Wieści Śląsk
Wieści Śląsk foto: SHUTTERSTOCK

Dzień imienin Mikołaja przypadający 6 grudnia jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami. Mikołajki cieszą szczególnie dzieci, które uwielbiają znajdować o poranku różne upominki, które nocą rodzice wkładają im pod poduszkę, do bucika lub umieszczają w dużej zdobionej skarpecie.

Uroczy zwyczaj wręczania prezentów w mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, biskupa Miry. Najbardziej znana jest opowieść o trzech córkach. Mikołaj miał sąsiada, który stracił majątek i nie miał posagu dla swoich trzech dziewcząt. Święty postanowił pomóc młodym kobietom i pod osłoną nocy trzykrotnie wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z nich. Dzięki temu każda znalazła dobrego męża.

Małe niespodzianki

W mikołajkowych prezentach najbardziej liczy się przyjemny element zaskoczenia. Podarunki maja raczej charakter symboliczny. Dla maluchów kupujemy zazwyczaj drobne zabawki; maskotki, laleczki, samochodziki, książeczki, gry oraz kolorowe słodycze. Dorosłych członków rodziny możemy obdarować: fantazyjną biżuterią (np. bransoletką lub kolczykami z koralików), dobrą książką lub płytą z ulubioną muzyką, a nawet biletami na koncert lub spektakl. Udany prezent mogą też stanowić sentymentalne pamiątki czy dekoracyjne detale, czyli ładnie oprawione wspólne zdjęcie, pięknie zdobiona bombka, pachnąca świeca. Najważniejsza jest pamięć i chęć sprawienia najbliższym miłej niespodzianki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: