WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Wojna o Sąd Najwyższy. Bezlitosne karykatury. Kaczyński będzie wściekły ... Duda też. Zapis relacji

Wojna o Sąd Najwyższy. Bezlitosne karykatury. Kaczyński będzie wściekły ... Duda też. Zapis relacji

21.07.2017, godz. 23:55
Protest opozycji pod sejmem
Protest opozycji pod sejmem foto:

Trwa wojna o Sąd Najwyższy. W nocy z czwartku na piątek Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o przyjęciu ustawy reformującej Sąd Najwyższy, według planów Prawa i Sprawiedliwości, bez poprawek. Dziś w sprawie ustawy obraduje Senat. Mamy kolejny gorący dzień wojny o sądy. Na posiedzeniu senator Rulewski pojawił się w niecodziennym stroju: więziennym drelichu z białą różą. Zapraszamy do naszej relacji na se.pl.

Ustawa o Sądzie Najwyższym procedowania jest w Senacie. Propozycja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. W Senacie przemawiał Zbigniew Ziobro, który przedstawiał argumenty za koniecznością przeprowadzenia reformy sądów. W całej Polsce trwają protesty. Jeden z nich zorganizowany został w Juracie na Helu, gdzie na wypoczynek udał się prezydent Andrzej Duda. Czy głowa państwa ugnie się pod presją tłumu i zawetuje ustawę? Zapraszamy do naszej relacji na se.pl.

ABY ZAKTUALIZOWAĆ KLIKNIJ F5 LUB ODŚWIEŻ STRONĘ

23:40 Dostaje się też prezydentowi Dudzie.

 

23:20 Okrutna drwina z Jarosława Kaczyńskiego w holenderskiej gazecie.

Sprawa reformy polskich sądów jest szeroko komentowana w zagranicznej prasie, również za pomocą ostrych rysunków karykaturzystów i satyryków.

23:15 Bębny wyznaczają rytm protestu

Na ciekawy pomysł protestu wpadli manifestanci w Krakowie.

 

23:12 Gigantyczna mobilizacja policji

Jak informuje Jakub Stefaniak, rzecznik prasowy PSL pod Sejmem widać gigantyczną mobilizację służb porządkowych. To robi wrażenie. Czego boi się władza?

 

23:09 Senatorowie PO nie słuchali ministra Ziobry

Jak informuje poseł Michał Szczerba jego koledzy z PO, którzy pełnią mandat senatorów nie słuchali przemówienia ministra Ziobry. Kiedy lider Solidarnej Polski skończył przemawiać politycy największej opozycyjnej partii wrócili na swoje miejsca.

 

23:02 Tak Ziobro atakował sędziów

W trakcie swojego wystąpienia w Senacie minister Ziobro mówił o patologiach jakie obecne sa w polskim systemie sądownictwa. Przywoływał przykłady tak zwanych "zgód następczych" na zakładanie podsłuchów co ułatwiało według wielu osób skuteczne ściganie przestępców. Minister mówił tez o układzie jaki obecny jest wśród polskich sędziów. Nie zabrakło tez obrazowych przykładów osób skazanych za drobne przestępstwa np kradzierz wafelka.

22:57 Protestujący: jesteśmy kanaliami

Nie milkną echa słynnego sejmowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, w którym nazwal swoich przeciwników "kanaliami" i "zdradzieckimi mordami" Wśród protestujących wielu ma kartki i koszulki z napisem: "Jestem KANALIĄ"

22:55 Najnowszy sondaż.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie TVN 24 aż 55 procent respondentów oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustaw zmieniających system wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

22:40

22:16

22:09 Protest trwa także pod ambasadą w Berlinie

22:05 Tysiące ludzi na ulicach. Protesty trwają m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Juracie, Gdańsku, Gdyni i Brodnicy.

21:56 Czekamy na głosowanie w Senacie.

21:41 Zbigniew Ziobro przemawia w Senacie: "Nie udawaliśmy, że chcemy pozorować reformę wymiaru sprawiedliwości"

21:35 "Nie pomogą wam kordony, gdy suweren jest wkurzony!" - krzyczą manifestujący pod Senatem

21:30

21:21

21:09 Prezydent Andrzej Duda w środę około 20 opuścił Warszawę i poleciał na Hel, do swojej wakacyjnej rezydencji w Juracie. Okazuje się jednak, że tam również "dosięgły" go protesty.

20:55

20:35 Prostest pod Senatem.

20:19 Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

19:53 Gościem "Faktów po Faktach" jest Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej jest jednym z powodów reformy Sądu Najwyższego? Były premier zasugerował, że Kaczyński planuje polityczną zemstę i dochodzą do niego informacje, że to on jest jedną z przyczyn reformy sądownictwa. Tusk stwierdził, że jest mu żal Jarosława Kaczyńskiego, jako człowieka.

19:32 Senator PiS Aleksander Bobko zgłosił pięć poprawek legislacyjnych do procedowanej w Senacie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Mają one – jak wyjaśnił – zapewnić ciągłość wykonywania funkcji przez I prezesa SN, wybranego przed wejście w życie zapisów regulacji.

19:20 Borusewicz z okna Senatu: "Trwa kłótnia potem składamy kilkaset poprawek. Przygotujcie sie na noc!"

19:00

18:48 Rozpoczęły się wystąpienia indywidualne w sprawie Sądu Najwyższego.

18:35 Polecamy lekturę:  Kaczyński wykiwał Dudę

18:15 Trwają obrady Senatu, a na sali pustki...

17:55 Szefernaker apeluje: nie dajcie się zwieść tym, którzy nic nie zrobili, żeby zreformować system sprawiedliwości

17:41

17:11 "Komuniści, esbecy, zdrajcy (...) Precz z łotrami" - tak na swoim profilu na Twitterze ocenił manifestujących wiceszef MSWiA - Jarosław Zieliński. Trwa wojna o Sąd Najwyższy. Na ulicach 120. miast w całej Polsce gromadzą się ludzie sprzeciwiający się zmianom w sądownictwie. Pod Sejmem, Sądem Najwyższym i Pałacem Prezydenckim zapłonęły świece oraz wybrzmiały głośne okrzyki - "wolne sądy!" "chcemy weta!".

16:55

16:37

16:24 Minister Ziobro twierdzi, że ustawa jest szansą dla wybitnych prawników, którzy z jakichś powodów nie byli akceptowani przez środowisko sędziów. Twierdzi, że zmiana usprawni polski wymiar sprawiedliwości

15:57 Jest wniosek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich karnego usunięcia zastępcy Ziobry ze stowarzyszenia.

15:35 To zdjęcie z Biedronki pokazuje skalę protestów w Warszawie. Wykonała je korespondentka prestiżowego The Economist w Polsce Annabelle Chapman. Wszystkie świeczki w Biedronce zostały wykupione na protest.

15.30 A tak wojnę o sądy komentują internauci:

15.20 Wczoraj, gdy w okolicach Placu Trzech Krzyży znajdowali się protestujący, między nich wjechał...TIR, a właściwie TIR bez naczepy. Jakim cudem samochód się tam znalazł? W rozmowie z wprost.pl Mariusz Mrozek z warszawskiej policji tłumaczył: - Ten kierowca zlekceważył policjanta, który stał na skraju Placu Trzech Krzyży, wskazując kierowcom, aby skorzystali z objazdu. Pojechał pod prąd, wyminął tego policjanta i po przejechaniu kilkuset metrów został zatrzymany. Prawdopodobnie utożsamiał się z protestującymi: miał przyozdobiony flagami swój ciągnik siodłowy, klaksonem wybijał rytm taki, w jaki poprzez nagłośnienie skandowane były hasła osób uczestniczących w manifestacji.

15.15 Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej powiedział dziennikarzom: - Cieszymy się, że ta demonstracja wczoraj była tak pozytywna, tak optymistyczna. Mimo tego zamachu i tak twardych decyzji większości PiS-owskiej, to daje nam wiarę i sporo optymizmu. Wierzymy, że prezydent Duda weźmie pod uwagę te społeczne konsultacje, gest suwerena, dziesiątek tysięcy Polaków w całej Polsce, którzy bardzo wyraźnie prosili go wczoraj o zawetowanie tych 3 ustaw i bardzo byśmy chcieli, powtarzając ten apel, żeby go wysłuchał.

15.00 Szymon Majewski wpadł na pomysł, by stworzyć grę terenową dla prezydenta. - Druhu Andrzeju! - zwraca się do prezydenta. O co chodzi w grze? To znane podchody, które mają zaprowadzić prezydenta do... No właśnie, zobaczcie:

14.48 Nie tylko dziennikarze pokazywali środkowe palce, ale i poseł Marek Jakubiak, który przechodząc przez tłum protestujących nawet się z nimi nieco szarpał.

14.38 Trzeba przyznać, że parlament szybko działa w sprawie sądów. Prezes SN Zabłocki nazwał to krótko: - Ustawa o Sądzie Najwyższym jest procedowana w trybie "pendolino".

14.28 Przed senatorami przemawia teraz prezes SN Stanisław Zabłocki. Występuje w zastępstwie pierwszej prezes, bo ta rano źle się poczuła: - Pani prezes Małgorzata Gersdorf przeprasza, że nie przemawia osobiście, tylko przesłała zastępcę. Niestety ostatnie dni są dla nas wyczerpujące. Pani pierwsza prezes poczuła się tak źle, że nie mogła dziś przybyć - powiedział.

14.20 - Ta ustawa jest niekonstytucyjna - mówi w Senacie senator Klich.

14.17 Tak pozowali młodzieńcy:

14.08 Pierwsza Prezes Sądu Najwyzszego prof. Małgorzata Gersdorf napisała list do prezydenta Andrzeja Dudy:

14.00 Tomasz Lis skomentował zawieszenie dziennikarzy TVP za niegodne zachowanie: -

13:55 Kolejne reperkusje reformy sądownictwa, jakie proponuje PiS. Ich ofiarą stał się wicepremier Jarosław Gowin:

13:44 Do prezydenta Andrzeja Dudy wystosowało apel Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jak w nim czytamy: - (…) W obliczu podważania podstaw ustroju demokratycznego w Polsce, apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Senatorów i Posłów na Sejm RP oraz polityków wszystkich partii politycznych o stanowienie prawa z poszanowaniem najważniejszego dla każdego Polaka dokumentu – Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, gwarantującej utrzymanie zasady 'trójpodziału władzy.

13:32 Rzecznik Praw Obywatelskich, który również obecny jest w debacie zauważył w wypowiedzi wiceministra ciekawy wątek, który do tej pory nie był specjalnie poruszany:

13:25 Obrady obradami, social media działają 24 na dobę. Marszałek Senatu na swoim TT postanowił odnieść się do oskarżeń senatora Klicha, którego bulwersuje obecność policji na terenie parlamentu:

 

 

13:19 Oczywiście pod Senatem również można dzisiaj spotkać manifestantów. Pozostaje mieć nadzieję, że okna pozostaną zamknięte...:

 

 

13:07 Na pytania zaczyna odpowiadać wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Senatorowie opozycji póki co głównie skupiają się na tym, że nie pofatygował się do nich sam Zbigniew Ziobro. Warchoł w tym czasie przekonuje, że zarzut niekonstytucyjności ustawy jest bezzasadny. Jak mówił: - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych obywateli, którym PiS, Zjednoczona Prawica, złożyła jednoznaczne obietnice.

Senator Piotr Zientarski uważa, że minister Warchoł nie odpowiada na zadane pytania.

12:49 Zdjęcia młodych dziennikarzy TVP, o których wspominaliśmy poniżej, najwyraźniej nie spodobały się ich przełożonemu:

 

 

12:31 Senatorowie PiS z dystansem odnoszą się do demonstracji Jana Rulewskiego. Jan Żaryn ocenił: - Nie zgadzamy się z jego happeningami. Nie ma powagi Senat, jeżeli ktokolwiek z senatorów zachowuje się niepoważnie. Senator Jackowski dodał: - Nie nam komentować gust Jana Rulewskiego. Podkreślają oni jednak piękną historię jego walk w opozycji w latach 80-tych.

Swoją oceną zachowania Rulewskiego na TT zaprezentował również Marek Migalski:

 

 

12:15 Kuriozalne wytłumaczenie dużej frekwencji wśród protestujących ministra Błaszczaka już opisywaliśmy ("było bardzo wielu spacerowiczów"). Jeszcze mocniej na swoim TT swoją ocenę przedstawił wiceszef MSWiA, który napisał:

W międzyczasie senator Klich prosi o godzinną przerwę, w trakcie której wyprowadzona zostanie z terenu Sejmu i Senatu policję, która w jego opinii nadal "wywiera presję" na senatorów. Nie został on jednak przyjęty.

12:06 Ponownie przemawiał senator Rulewski. Najciekawszym momentem jego wystąpienia była uwaga senatora PiS Andrzeja Mioduszewskiego, aby z uwagi na powagę miejsca i szacunek dla godła zdjął swoją więzienną czapkę w trakcie przemówienia. Senator PO zastosował się do tej uwagi bez zająknięcia.

Ogółem senatorowie PO zadają dziesiątki pytań, by opóźnić głosowanie nad zgłoszonym przez nich wnioskiem o odrzucenie ustawy, wnioskiem z góry skazanym na przegraną. Dopiero potem zacznie się właściwa debata.

11:58 Wciąż trwa zadawanie pytań, na które trzeba dużo dobrej chęci, żeby uznać, że pada konkretna odpowiedź. Tymczasem w sieci furorę robi zdjęcie młodych dziennikarzy TVP z wczorajszych manifestacji:

 

 

11:49 Młodzi posłowie PiS zorganizowali konferencję prasową, w trakcie której Paweł Szefernaker apelował: - Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich młodych osób, którzy biorą udział w manifestacjach przeciw reformie wymiaru sprawiedliwości. Razem chcemy żyć w takim państwie, w jakim wy także chcecie żyć. Chcemy żyć w państwie sprawiedliwym, nowoczesnym, w którym będzie równy start także w zawodach prawniczych i my rozumiemy waszą troskę o państwo. Dlatego głosowaliśmy za tymi reformami, bo uważamy, żę wymiar sprawiedliwości potrzebuje tych reform (...). ie dajcie się zwieść tym, którzy wyprowadzają was na ulicę. Tym politykom, którzy na początku lat 90. stworzyli fundamenty do takiego państwa, w którym nie było sprawiedliwości, wymiar sprawiedliwości nie był sprawiedliwy. Nie dajcie się zwieść tym, którzy tworzyli przez ostatnie lata rząd, którzy nie potrafili przeprowadzić żadnej reformy.

11:27 Choć ciężko w to uwierzyć, wciąż poruszany jest temat otwartych okien w trakcie nocnego posiedzenia komisji, co wpływać miało na znaczne utrudnienia w debacie nad ustawą. Senator Mamątow zwrócił  uwagę, że to senator Klich nie zgodził się wczoraj na zamknięcie okien w sali komisji, gdy na zewnątrz odbywały się demonstracje, dlatego pracowała ona w złych warunkach. Bogdan Klich zwrócił mu uwagę, że "senator nie jest od zamykania okien".

Dodatkowo najczęściej padającą odpowiedzią na pytania senatorów opozycji z ust senatora Mamątowa jest: - Nie było to przedmiotem obrad komisji.

11:09 Senator Mamątow tłumaczył m.in. nieporozumienia względem prezes SN: - Gdyby komisja odbyła się tak jak się zawsze odbywa, to pani prof. Gersdorf zabrałaby głos. Ale destrukcja, którą rozpoczęła opozycję opóźnia dyskusją o co najmniej godzinę. Tylko z państwa winy pani Gersdord nie odpowiedziała.

Najciekawsza odpowiedź to jednak do tej pory zdecydowanie ta: - Tematy, o które państwo pytanie nie były szczegółowo omawiane na komisji. Był taki krzyk z zewnątrz, że nie dało się wszystkiego dobrze usłyszeć.

 


11:01 Internauta postanowił przypomnieć archiwalną wypowiedź senatora Rulewskiego, której ten udzielił nam w 2013 roku po wyroku uniewinniającym Beatę Sawicką:

 

 

10:43 Rozpoczęła się seria pytań do posłów sprawozdawców. Wcześniej wystąpił m.in. senator Rulewski:

 

 

10:25 Okazuje się, że nie tylko wicemarszałek Seweryński źle zniósł czwartkowe awantury. Występujący senator Pociej zdradził:  - Chciałem życzyć zdrowia senatorowi Seweryńskiemu, który źle się poczuł. I również najlepsze życzenia chciałem złożyć prof. Gersdorf, która również źle się poczuła. mama nadzieję, że nie będzie więcej "ofiar" tej ustawy.

10:16 Biuro legislacyjne Senatu wydało negatywną opinię o ustawie, gdyż "wydaje się naruszać konstytucję". Jak czytamy: - Nie spełnia wymogów nałożonych na ustawodawcę w Konstytucji (...) Budzi wątpliwość co do zgodności z Konstytucją (...) Nie pozwala uznać za zgodne z Konstytucją. Senaccy prawnicy wytykają przepisom przyjętym przez Sejm między innymi naruszanie trójpodziału władzy.

10:01 Senatorowie opozycji próbują różnymi wnioskami formalnymi zablokować pracę nad ustawą. W głosowaniach wszystkie ich pomysły są jednak odrzucane.

Wniosek senatora PiS o przejście do porządku obrad przechodzi. Następnie senator Robert Mamątow przedstawia sprawozdanie z posiedzenia senackiej komisji. Próbuje mu przeszkadzać Bogdan Borusewicz, jednak wówczas marszałek Karczewski ucisza go, mówiąc: - Ja prowadzę obrady. Jak wygracie wybory, będzie pan prowadził. Proszę nie przeszkadzać!

Co ciekawe  Mamątow tłumaczy, że wczoraj senator PiS Michał Seweryński podczas śpiewania hymnu w trakcie komisji nie wstał, bo zasłabł. - Dziś zabrało go pogotowie - mówił Mamątow, tłumacząc, dlaczego to on przedstawia sprawozdanie policji.

 

 

09:43 Senator Bogdan Klich z mównicy apeluje: - Od kilku dni Senat jest oblężoną twierdzą, takiej liczby policjantów nigdy nie widzieliśmy - stwierdził Klich. - Domagamy się demilitaryzacji Senatu, wyprowadzenia policji z terenu parlamentu, która wywiera na nas polityczny nacisk (...) Nie będziemy obradować  pod pałkami policyjnymi!

Ponadto Bogdan Borusewicz złożył wniosek formalny o przełożenie obrad, przepadł on jednak

09:30 Zaraz obrady mają zostać wznowione. W "ciekawym" stroju pojawi się na nich senator PO, Jan Rulewski:

 

 

09:20 W całej Polsce odbywały się wczoraj manifestacje przeciwko przedmiotowej ustawie. Największe odbywały się w Warszawie (pod Sejmem, Pałacem Prezydenckim i Sądem Najwyższym). Miejscowy ratusz oszacował, że wzięło w nich udział 50 000 osób, zaś stołeczna policja wyliczyła liczbę mniejszą- 14 000. O niewątpliwie dużą liczbę protestujących w piątkowy poranek został zapytany szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który kuriozalnie wytłumaczył dużą frekwencję: - Rzeczywiście manifestacja w porównaniu z niedzielną była większa, ale pamiętajmy o tym, że mamy wakacje, środek wakacji. Bardzo wielu było spacerowiczów. Piękna pogoda, ciepło. Ludzie przyjechali do Warszawy. Myślę, że bardzo wielu spośród tych ludzi, którzy wczoraj spacerowali Krakowskim Przedmieściem zatrzymali się, żeby zobaczyć co tam się dzieje.

09:11 270 osób wylegitymowała policja po wczorajszych protestach przed Sejmem. Większość z wylegitymowanych - 52 osoby przyjęły mandaty za blokowanie jezdni, ale ponad 200 odmówiło - to oznacza, że ich sprawy trafią do sądu, który zadecyduje o ewentualnej karze. We wszystkich przypadkach chodzi o wykroczenia, nikt nie został więc zatrzymany przez policję. Szerzej o tej sprawie pisaliśmy (TUTAJ)

08:55 Senat miał wznowić obrady o godzinie 9:00, ale ostatecznie marszałek Stanisław Karczewski przychylił się do wniosku opozycji i przesunął ich rozpoczęcie na godzinę 09:30.

Zobacz także: Nocne protesty pod Sejmem - policja UŻYŁA SIŁY!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: