WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka "Wojsko Macierewicza" powołane do życia! Obrona terytorialna zatwierdzona przez Sejm

"Wojsko Macierewicza" powołane do życia! Obrona terytorialna zatwierdzona przez Sejm

26.10.2016, godz. 09:40
Obrona Terytorialna
foto: EAST NEWS

Sztandardowy pomysł Antoniego Macierewicza został zatwierdzony przez Sejm. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Ma to być odpowiedź na nowe zagrożenia np. na wojnę hybrydową.

Żołnierze obrony terytorialnej mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych (lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi), oraz do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

W ich skład mają wejść żołnierze rezerwy, jak i ochotnicy. Pierwszeństwo w naborze do tej służby mają mieć członkowie organizacji paramilitarnych oraz absolwenci klas wojskowych. Czas służby żołnierza ma wynosić od 12 miesięcy do 6 lat.

Według autorów projektu, to w obecnej sytuacji jedyny w miarę szybki i tani sposób odbudowy bezpieczeństwa militarnego. W tym roku wydamy na utworzenie WOT 394 miliony, w przyszłym dwa razy tyle.

Pomysł zdecydowanie krytykuje opozycja. Według PO powstanie formacja, która będzie miała 'niewielkie' znaczenie wojskowe, a pochłonie 'olbrzymie' środki przeznaczone na obronę.

A jak uważacie Wy, drodzy Czytelnicy? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.

Zobacz także: Karczewski WSYPAŁ Kuchcińskiego!

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: