WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Wolne sądy! Chcemy weta! - kolejny dzień protestów za nami PODSUMOWANIE i ZDJĘCIA

Wolne sądy! Chcemy weta! - kolejny dzień protestów za nami PODSUMOWANIE i ZDJĘCIA

23.07.2017, godz. 22:51
Wojna o sądy. Protesty w Polsce
Wojna o sądy. Protesty w Polsce foto: Paweł Wiśniewski

Za nami kolejny dzień pełen protestów w sprawie reformy sądownictwa. Protesty odbyły się w całej Polsce, w większych i mniejszych miastach. Wszędzie gromadzili się ludzie ze świecami w rękach i hasłem: "Chcemy weta" na ustach. W Warszawie na scenie pojawili się znani aktorzy i prawnicy.

Już od tygodnia w Warszawie odbywają się uliczne demonstracje. Ludzie gromadzą się najpierw przed Pałacem Prezydenckim, a później przed siedzibą Sądu Najwyższego. A wszystko po to, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko reformie sądownictwa autorstwa PiS. W niedzielę było podobnie, jak w ciągu poprzednich dni. O 18.00 tłum zebrał się na Krakowskim Przedmieściu, mimo deszczu i szalejącej nad Warszawą burzy, demonstranci przyszli. W rękach mieli świece, flagi polskie i unijne, plakaty i transparenty z hasłem: 3 x weto. W ten sposób wyrażali swoje pragnienie, by prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o KRS, Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych. Odczytywane były fragmenty konstytucji, cytowane wiersze, pojawił się Jerzy Radziwiłłowicz i Joanna Szczepkowska. Odczytano nawet list do prezydenta, ale jego nie było w pałacu, bo wieczór spędził w Częstochowie.

Tuż przed 21.00 ludzie zgromadzili się na Placu Krasińskich przed Sądem Najwyższym. Zapalili świece, wspólnie skandowali hasła o wolności. W pewnym momencie ktoś potrzebował pomocy, musiała zostać wezwana karetka pogotowia. Protest przebiegał spokojnie. Do zgromadzonych przemawiali sędziowie, aktorzy znów czytali fragmenty konstytucji. Na niedzielnych protestach nie mogło zabraknąć SE.pl. Relacje z wydarzeń w Warszawie można zobaczyć TUTAJ.

Zobacz: Co to jest astroturfing? Spiskowa teoria dotycząca protestów

Źródło: Kamil Kacperczyk
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: