WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Wybory samorządowe. Będą KSIĄŻECZKI

Wybory samorządowe. Będą KSIĄŻECZKI

20.03.2017, godz. 14:24
Wybory. Urna wyborcza
foto: Super Express

To już pewne! W przyszłorocznych wyborach samorządowych będziemy głosowali na kartach wyborczych w formie książeczki. Informację ogłosili przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. Co to oznacza dla głosujących w wyborach?

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński zaprezentował karty do głosowania w wyborach samorządowych 2018. Karta będzie miała formę książeczki i zostanie zabezpieczona specjalnym hologramem. Na pierwszej kartce książeczki będzie widniała instrukcja obsługi książeczki. Informacje w niej zawarte będą wskazywały jak poprawnie oddać głos. druga strona książeczki będzie zawierać spis treści, a od trzeciej strony będą widniały listy komitetów. Dlaczego zdecydowano się na formę książeczki? Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wyjaśnił, że to praktyczne rozwiązanie: - Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka. Płachty, w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym, nie zdają egzaminu. Są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc. - przyznał. I dodał: - Uważamy, że książeczka ma zalet więcej niż negatywnych ewentualnych przesłanek.

Czy karta w wyborach samorządowych będzie wyglądała, jak ta zaprezentowana przez PKW? Być może zostaną wprowadzone modyfikacje, by karta była jak najbardziej czytelna dla wyborców.

Hermeliński przyznał, że w 2014 było wiele głosów nieważnych (ponad 17 proc. głosów nieważnych), bo tamta książeczka nie była dobrze skonstruowana: - Traktowano książeczkę jako kilka kart wyborczych - przyznał przewodniczący PKW. Przewodniczący PKW uważa, że instrukcja napisana - jak zaznaczył - bardzo prostym językiem wykluczy znaczną część nieważnych głosów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: