WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Z którym politykiem na randkę? ZASKAKUJĄCE wyniki sondażu

Z którym politykiem na randkę? ZASKAKUJĄCE wyniki sondażu

14.02.2017, godz. 13:08
kolacja, para
foto: EAST NEWS

W Walentynki wszystkim w głowach romantyczne spotkania i kolacje, czułe sms-y oraz szeptanie do ucha wybranka miłych słów. A z kim ze świata polityki Polacy najchętniej wybraliby się na randkę? Na zlecenie Se.pl i NOWA TV sprawdził to Instytutu Badań Pollster. Na kogo postawili głosujący? Panie wybrały Kaczyńskiego, a może Petru? Panowie Szydło, czy Nowacką? Wyniki sondażu zaskakują!

Tuż przed świętem zakochanych, czyli Walentynkami Instytut Badań Pollster na zlecenie Se.pl i NOWA TV zapytał Polaków o to, z którym politykiem chcieliby umówić się na randkę. Jak się okazuje panowie najchętniej umówiliby się z Magdaleną Ogórek (13 proc.), a panie z prezydentem Andrzejem Dudą (11 proc.). Ta dwójka zdecydowanie uzyskała najlepszy wyniki w sondażu. Kolejne miejsce w badaniu zajęli: Ryszard Petru - lider Nowoczesnej; Paweł Kukiz - szef Kukiz'15 i Jarosław Kaczyński - prezes PiS (po 6 proc.), Donald Tusk - był premier obecnie przewodniczący Rady Europejskiej i Joanna Mucha - posłanka PO, kiedyś minister sportu  (po 5 proc.). Dalej Robert Biedroń - prezydent Słupska; Aleksander Kwaśniewski - były prezydent Polski; Barbara Nowacka - wspierająca Czarny Protest, zwana "lwicą lewicy" (po 3 proc.); Beata Szydło - szefowa rządu; Joanna Schmidt - posłanka z klubu Petru; Kamila Gasiuk-Pihowicz - posłanka Nowoczesnej i Mateusz Morawiecki - wicepremier, minister (po 2 proc.). Aż 30 proc. badanych wskazało innego polityka. Zaznaczmy, że pytanie było otwarte i ankietowani sami mogli wpisywać tych, z którymi wybraliby się na romantyczną randkę.

Skąd takie wyniki? Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka wynika to z tego, że liderzy sondażu, czyli Magdalena Ogórek i Andrzej Duda są znani, dobrze się kojarzą. - W przypadku prezydenta nie ulega wątpliwości, że sam fakt bycia głową państwa umożliwia pojawianie się w codziennej polityce. Jednocześnie nikt nie oczekują od prezydenta uczestnictwa w sporach, czy konfliktach. Andrzej Duda jest też, jak na głowę państwa, politykiem młodym, jest też po Lechu Kaczyńskim, najlepiej wykształcony wśród prezydentów po 1989 roku.

Wybór przez głosujących Magdaleny Ogórek zdaniem eksperta jest podyktowany tym, że Ogórek poznaliśmy jako kandydatkę na prezydenta, a teraz ludzie widzą ją w innej roli: - Paradoksalnie, jeśli chodzi o Magdalenę Ogórek, jest to efekt jej klęski wyborczej. Nie do końca jest może postrzegana jako osoba ze świata polityki, ale kojarzy się z innymi forami aktywności, jest rozpoznawalna, teraz można ją tytułować "pani redaktor" [Ogórek występuje na antenie TVP Info jako prowadząca programów, przyp. red.]. Wyróżniała się na tle pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, jest więc rozpoznawalna wśród opinii publicznej - zauważa politolog. - Dodatkowo warto zauważyć, że oboje mają tytułu doktorskie. Zaczynam się zastanawiać, czy to nie odgrywa w tym badaniu roli - śmieje się prof. Chwedoruk.

Sprawdź: Tak CAŁUJE prezydent Duda! ZDJĘCIE

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 01-02.02.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: