WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Za mandat zapłacisz kartą

Za mandat zapłacisz kartą

31.07.2017, godz. 02:00
Za mandat zapłacisz kartą
Po wakacjach w radiowozach pojawią się terminale płatnicze foto: Paweł Dąbrowski

Przekroczysz prędkość i zatrzyma cię policjant? Już nie będziesz musiał chodzić na pocztę, by zapłacić mandat. Zrobisz to na miejscu, kartą płatniczą albo telefonem z aplikacją, o ile patrol będzie miał odpowiedni terminal.

O możliwości płacenia mandatów kartą mówiono już od dawna. Wreszcie MSWiA przygotowało nowelizację przepisów, a prezydent Andrzej Duda (45 p.) ją podpisał. Ale to jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem zmienić formularz mandatowy - projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do uzgodnień, a ponieważ nowelizacja ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, wiadomo już, że pierwsze mandaty będzie można zapłacić bezgotówkowo dopiero po wakacjach.Według nowych przepisów forma zapłacenia mandatu będzie zależeć od osoby ukaranej. Jak informuje rzecznik prasowy komendanta głównego policji, mł. inspektor Mariusz Ciarka (38 l.), funkcjonariusz będzie miał obowiązek poinformować o takiej możliwości. O ile, oczywiście, patrol będzie wyposażony w stosowny terminal. Z tym nie powinno być źle - wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (61 l.) mówił niedawno w Sejmie, że w pierwszym etapie policja dostanie bezpłatnie 2000 terminali płatniczych. - W pierwszej kolejności mają one trafić do "drogówki" oraz do policjantów prewencji - powiedział Ciarka portalowi tvn24.pl.

Może i płacenie mandatu kartą okaże się wygodniejsze, jest jednak pewne "ale". Otóż do kary trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt transakcji bezgotówkowej, którą będzie musiał ponieść ukarany...

ZOBACZ: Szokująca teoria byłej minister PiS: Duda uzgadniał weto z Kaczyńskim

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: