WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ziobro idzie na wojnę z kierowcami! Ostre zaostrzenie kar!

Ziobro idzie na wojnę z kierowcami! Ostre zaostrzenie kar!

18.07.2016, godz. 10:40
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro foto: EAST NEWS

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro zapowiedział, że chce zaostrzyć kary dla kierowców. Według nowego projektu ustawy pijany lub odurzony sprawca wypadku ma bezwględnie znaleźć się w więzieniu na minimum 2 lata. Co więcej, za złamanie sądowego zakazu kierowania grozić ma nawet 5 lat więzienia.

 

Urzędnicy ministerstwa sprawiedliwości uważają, że obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają na w pełni skuteczne ściganie sprawców wykroczeń i przestępstw.  Jak zapowiedział sam Ziobro: - Chcemy ograniczyć groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność.

Gazeta.pl przywołała w tym kontekście dane za 2015 rok. Okazuje się, że na 112 wyroków skazujących pijanych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali uszkodzenia ciała, 26 wymierzono w zawieszeniu. Nowy projekt zakłada, że w takim wypadku sprawca pójdzie do więzienia na minimum 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

W 2015 spośród prawie 1400 osób, które skazano za jazdę bez prawa jazdy (odebranego decyzją administracyjną), wobec 4 orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń nie spotkała kara ze względu na przedawnienie. W nowym projekcie zakłada się, że za jazdę samochodem mimo decyzji administracyjnej grozić będzie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Złamanie sądowego zakazu może skutkować 5 latami więzienia.

Ponadto kierowca, który zmusi policję do pościgu, będzie mógł trafić do więzienia na 5 lat. Sąd zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego. Obecnie nie ma takiego obowiązku, co sprzyja wydawaniu łagodnych wyroków lub też umorzeniom.

Zobacz także: Ziobro znowu interweniuje! Tym razem w sprawie "Froga"

 

 

 

 

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: