WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ziobro! Ujawnij majątki sędziów- SONDAŻ SE.PL

Ziobro! Ujawnij majątki sędziów- SONDAŻ SE.PL

23.09.2016, godz. 05:00
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro foto: Super Express

Polacy domagają się ujawnienia sędziowskich oświadczeń majątkowych! Wyraźnie wynika to z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie se.pl przez Instytut Badań Pollster. Aż 73 proc. ankietowanych opowiedziało się za. Podobne zdanie ma Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem sami sędziowie wcale nie są do tego skorzy.

Według planów resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę (46 l.), sędziowskie oświadczenia będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Niebawem mają się tym zająć posłowie. Te plany są jednak nie w smak samym sędziom. - Jesteśmy za tym, żeby te oświadczenia były skrupulatnie sprawdzane, prześwietlane przez wyspecjalizowane służby państwowe. Natomiast ich ujawnianie w naszej ocenie zagraża w jakimś stopniu bezpieczeństwu sędziów i wystawi ich na bezpodstawne ataki. Zawsze będzie powód, żeby uznać, że stan majątkowy działa na ich niekorzyść - komentuje nasz sondaż Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów Iustitia. Jednak zarówno Polacy, jak i ministerstwo chcą upublicznienia oświadczeń. - Nie rozumiem, dlaczego sędziowie tak bardzo się upierają, by nie ujawniać ich majątków - komentuje nam wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (31 l.). - Skoro władza ustawodawcza i wykonawcza potrafią ujawniać swoje majątki, to dlaczego nie może tego zrobić władza sądownicza? Zawód związany z wykonywaniem władzy jest siłą rzeczy podatny na korupcję. Ten opór pokazuje, że w niektórych przypadkach faktycznie może coś być na rzeczy - kwituje Jaki.

Sondaż dla se.pl został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w dniach 13-15.09.2016 roku na próbie 1054 dorosłych Polaków.

Zobacz także: Nowoczesna i Razem mają DUŻY PROBLEM! Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok- subwencje będą ZNACZNIE MNIEJSZE!

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: