WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Ziobro UJAWNIŁ oświadczenia majątkowe prokuratorów! Są pierwsze protesty!

Ziobro UJAWNIŁ oświadczenia majątkowe prokuratorów! Są pierwsze protesty!

12.09.2016, godz. 10:07
Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom wytyczne dotyczące zwalczania pożyczek lichwiarskich
foto: EAST NEWS

Reporterzy śledczy RMF FM poinformowali, że tysiące, do tej pory niejawnych, oświadczeń majątkowych prokuratorów wszystkich szczebli opublikowano w internecie. Stało się tak na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który postanowił, że ich majątek powinien być znany opinii publicznej. Jak tłumaczyła Ewa Bialik z prokuratury: - Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem.Pojawiły się już jednak pierwsze wnioski najważniejszych prokuratorów z kraju, którzy chcą ponownego utajnienia ich oświadczeń.W chwili obecnej każdy obywatel może sprawdzić oświadczenia majątkowe prokuratorów. Ujawnione w nich są nieruchomości, majątek w gotówce i na kontach oraz przedmioty o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. Ponadto widać tam ewentualne zadłużenie prokuratorów, choć w przeciwieństwie do posłów, nie jest ujawniona nazwa banków, w których mają kredyty.

Decyzja Ziobry spotkała się z protestem prokuratorów. Złożonych zostało już 28 wniosków o utajnienie oświadczeń majątkowych. Złożyli je najważniejsi prokuratorzy z całego kraju. Jak informuje radio, że ich przełożeni zdecydowali, że tylko 6 z nich nie zostanie opublikowanych w internecie. Według nieoficjalnych informacji jak na razie utajniono oświadczenia jednego prokuratora krajowego, dwojga regionalnych, a także czworga śledczych pracujących w Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z oddziałów w Gdańsku i Warszawie.

Prokurator Bialik stwierdziła, że sami śledczy składają takie wnioski z uzasadnieniem, gdy uważają, że ujawnienie danych z oświadczenia może spowodować zagrożenie dla nich, lub ich bliskich. Jak dodaje nie ma to związku z postępowaniami, którymi się zajmują.

Zobacz także: 127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON
Źródło: Super Express TV

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: