WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ziobro UJAWNIŁ oświadczenia majątkowe prokuratorów! Są pierwsze protesty!

Ziobro UJAWNIŁ oświadczenia majątkowe prokuratorów! Są pierwsze protesty!

12.09.2016, godz. 10:07
Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom wytyczne dotyczące zwalczania pożyczek lichwiarskich
foto: EAST NEWS

Reporterzy śledczy RMF FM poinformowali, że tysiące, do tej pory niejawnych, oświadczeń majątkowych prokuratorów wszystkich szczebli opublikowano w internecie. Stało się tak na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który postanowił, że ich majątek powinien być znany opinii publicznej. Jak tłumaczyła Ewa Bialik z prokuratury: - Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem.Pojawiły się już jednak pierwsze wnioski najważniejszych prokuratorów z kraju, którzy chcą ponownego utajnienia ich oświadczeń.W chwili obecnej każdy obywatel może sprawdzić oświadczenia majątkowe prokuratorów. Ujawnione w nich są nieruchomości, majątek w gotówce i na kontach oraz przedmioty o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. Ponadto widać tam ewentualne zadłużenie prokuratorów, choć w przeciwieństwie do posłów, nie jest ujawniona nazwa banków, w których mają kredyty.

Decyzja Ziobry spotkała się z protestem prokuratorów. Złożonych zostało już 28 wniosków o utajnienie oświadczeń majątkowych. Złożyli je najważniejsi prokuratorzy z całego kraju. Jak informuje radio, że ich przełożeni zdecydowali, że tylko 6 z nich nie zostanie opublikowanych w internecie. Według nieoficjalnych informacji jak na razie utajniono oświadczenia jednego prokuratora krajowego, dwojga regionalnych, a także czworga śledczych pracujących w Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z oddziałów w Gdańsku i Warszawie.

Prokurator Bialik stwierdziła, że sami śledczy składają takie wnioski z uzasadnieniem, gdy uważają, że ujawnienie danych z oświadczenia może spowodować zagrożenie dla nich, lub ich bliskich. Jak dodaje nie ma to związku z postępowaniami, którymi się zajmują.

Zobacz także: 127 członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wystąpiło o zadośćuczynienie lub odszkodowanie do MON
Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: