WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Zmiana PiS: Mieszkania komunalne nie będą dziedziczone

Zmiana PiS: Mieszkania komunalne nie będą dziedziczone

18.11.2016, godz. 05:00
Piotr Ikonowicz
foto: SE/EAST NEWS

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje duże zmiany w przepisach dotyczących mieszkań komunalnych. Projekt ustawy autorstwa resortu zakłada, że nie będzie już automatycznego dziedziczenia lokali komunalnych, zostanie też wprowadzone kryterium dochodowe.

W mieszkaniach komunalnych mieszka ok. 3 mln rodzin, kolejnych 160 tys. oczekuje na ich przyznanie. Tymczasem gminy do użytku oddają średnio jedno mieszkanie rocznie.

Zdaniem resortu kierowanego przez Andrzeja Adamczyka (57 l.) kolejki na mieszkania komunalne są za duże, a one same zbyt często przypadają tym, których stać na wynajem lub kupno własnego M. Często też dziedziczą je dzieci lub wnuki, które na brak gotówki nie narzekają.

Do tej pory takim osobom samorządy nie mogły wypowiedzieć umowy najmu, nikt ich też nie kontrolował. Teraz się to zmieni. Rząd chce, by umowy nie były zawierane na czas nieokreślony, tylko na okres od roku do 5 lat. Po tym czasie lokator będzie musiał złożyć deklarację o dochodach swoich i domowników i wtedy gmina podejmie decyzję, czy taką umowę przedłużyć. Weryfikacja zarobków ma objąć też tych, którzy chcieliby odziedziczyć mieszkanie po zmarłych bliskich.

- Przepisy będą miały zastosowanie jedynie w odniesieniu do umów najmu zawieranych po wejściu w życie projektowanej nowelizacji - tłumaczy nam Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy resortu.

Zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

Nie wszystkim pomysł rządu w smak. - Przekraczając lekko kryterium dochodowe, ludzie stracą mieszkanie. Przecież raz człowiek zarabia mniej, raz więcej. W takiej sytuacji będą musieli brać kredyty. Czyli ustawa jest na rękę bankom. A po to, by odziedziczyć mieszkanie po rodzicach, będzie trzeba przymierać głodem. Czy to ma być polityka prorodzinna PiS? - dopytuje działacz na rzecz praw lokatorów Piotr Ikonowicz (60 l.).

Zobacz także: Posłanka PiS SZOKUJE! Chce pytać cudzoziemców o wyznanie, a jak nie powiedzą to DEPORTOWAĆ

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: