WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Znak Polski Walczącej. Pierwszy raz na murze 75 lat temu

Znak Polski Walczącej. Pierwszy raz na murze 75 lat temu

20.03.2017, godz. 10:34
Znak Polski Walczącej, kotwica
foto: EAST NEWS

Dziś mija 75 lat od dnia, gdy w Warszawie pierwszy raz pojawił się na murach znak Polski Walczącej, czyli znana do dziś "kotwica". To właśnie 20 marca 1942 r. członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" namalowali pierwsze "kotwice" w okupowanej stolicy.

"Kotwica" powstała 75 lat temu. To  Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej ogłosiło konkurs na znak, który charakteryzowałby organizację. Projektów zgłoszonych w konkursie było wiele, ale to właśnie "kotwica" została wybrana. Dlaczego? Tak o niej pisano: - Rysunek "kotwicy" jest robiony tak, że jego górna część tworzy literę P, zaś część dolna - literę W. Pewna ilość napisów objaśnia, że znak "kotwicy" jest znakiem Polski Walczącej. (...) Może na wyobraźnię rysowników działa symbolika kotwicy - znaku nadziei. Od 2014 roku znak Polski Walczącej jest chroniony prawem. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Co oznacza, że "kotwica" jest dobrem całego narodu i podlega ochronie. Musi być otoczony czcią  i szacunkiem, a kto publiczne znieważy "kotwicy" podlega karze grzywny.

Być może nie wszyscy wiedzą, że znak Polski Walczącej wymyśliła dziewczyna, harcerka Anna Smoleńska z szarych Szeregów, która studiowała historię sztuki na tajnych kompletach UW. Smoleńska wraz z rodziną została aresztowana w 1942 roku i wywieziona do obozu w Auschwitz. Tam zmarła na tyfus.

Zobacz: Kornel Morawiecki: Trzynastka dla emerytów!

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: